Dziś postaw drinka blogerowi ;)

pay a blogger day Zabawiałem się swego czasu wyszukiwaniem wszelkiego rodzaju dni (w sensie świąt) poświęconych  lub tylko luźno związanych z blogowaniem. Oprócz znanego powszechnie Blog Day był też Blog Action Day, Blog Backup Day czy Download Day (tu akurat mniej o blogach, a więcej o pobieraniu Firefoksa). No a dziś (29 listopada) podobno jest  Pay a Blogger Day czyli Dzień Płacenia Blogerowi, albo Dzień Zapłaty Blogerowi, choć to akurat nieco niejednoznacznie brzmi i może budzić wręcz sprzeczne emocje (nadejdzie jednak dzień zapłaty etc. ;)

Oczywiście jak większość w dzisiejszym merkantylnym świecie, Dzień Płacenia Blogerowi jest wymyślony na potrzeby promocji startupa o wdzięcznej choć nieco płaskiej ;) nazwie flattr. Serwis chce zachęcić wszelkich konsumentów treści internetowych do płacenia twórcom tych treści.

Sama idea socjalnych mikropłatności jest dość ciekawa: rejestrując się w serwisie deklarujemy kwotę jaką chcemy przeznaczyć miesięcznie na wspieranie autorów, a flattr na koniec miesiąca proporcjonalnie ją wśród nich rozdziela. Proporcjonalnie do klików na przycisku podobnym do fejsbukowego lajka – ten wyświetla liczbę flattrów i  te kilka zadeklarowanych złotych (albo kilkadziesiąt lub kilkaset ;) dzielonych jest proporcjonalnie wśród wszystkich, których flattra klikniemy w ciągu miesiąca.

Fajne to, lubię to ;) bardziej przemawia do wyobraźni i jak wszelkie sosziale jest bardziej przyjazny niż np. lansowany u nas YettiPay. Choć ten ostatni ma przewagę bo lokalny jest, a flattr jak wiele innych ciekawych inicjatyw, jest zamorski i po polsku nie gada.

Ale zarejestrować się można i spróbować na piwo zarobić dzięki klikom, a przynajmniej zobaczyć ilu potencjalnie czytelników jest ew. zainteresowanych wspieraniem twórczej działalności.

No i pamiętajcie, żeby dziś (a właściwie już wczoraj, bo właśnie niepostrzeżenie mija północ) wynagrodzić swojemu ulubionemu blogerowi jego trud włożony w prowadzenie bloga. Niekoniecznie od razu płacąc czy stawiając mu drinka, kawę lub mleczko. Czasem wystarczy sympatyczny komentarz ;)

34 myśli na temat “Dziś postaw drinka blogerowi ;)”

 1. Czasami warto być bloggerem :P Darmowy drink ? Kto by się nie skusił. Ciekawi mnie tylko czy ta akcja cieszy się dużą popularnością.

 2. Dzięki takim akcjom życie blogera ma sens :) Fajnie, że ktoś takie rzeczy organizuje, właśnie przymieżam się do założenia własnego bloga i się tylko zachęciłem.

 3. Spoko akcja, ale co z tym blogiem ? Czasem wpadałem tu, bo były niezłe artykuły a ostatnio cisza :/

 4. No pomysł fajny, tylko akcja wymaga trochę lepszej promocji, żeby była bardziej nagłośniona.

 5. Super akcja. Właśnie stawiam bloga i myślę, że coś takiego pozytywnie mogło by wpłynąć na motywację. Oby tylko więcej ludzi brało w tym udział :)

 6. Również jestem początkującym blogerem i myślę że blogowanie w Polsce jeszcze kuleje, dlatego tez warto stawiać na takie akcje aby rozkręcić to wszystko trochę bardziej :)

 7. Dzień płacenia blogerowi – hah jednocześnie zabawne i tragiczne. Widać ktoś kogo wkurza sytuacja wymyślił to święto. Trafnie i śmiesznie :)

 8. Myślę, że każdy blogger chciałby być wspierany pewną, drobną sumką co miesiąć. Niestety jednak chyba więcej jest takich którzy chcą dostawać niż tych co chcą dawać. I nie tyczy sie to jedynie piszących na blogach. Tak czy inaczej za bloggerów dziś zdrów.

 9. Tych świąt w kalendarzu ostatnio pojawia się dużo.. jedne mają sens, inne nie…
  jeśli idzie o święto płacenia blogerowi to jakoś czarno to widzę, ale kto wie…
  Niemniej jednak niektóre blogi zasługują na mały grosik za swój wkład i wskazówki :)
  3 mam kciuki za szerzenie wieści o tym święcie :)

 10. Nie znałem tej akcji. Jako początkujący blogger na pewno ucieszył się bym z takiego drinka :D Super sprawa, szkoda, że tak słabo rozreklamowana.

 11. E no super sprawa. Myślę, że żaden blogger nie pogardził by takim drinkiem jako nagrodę i uznanie jego pracy. No bo skoro nikt tego nie docenia to po co blogować ? Pisanie tylko i wyłącznie dla samego siebie to już jest jakiś totalny matrix…

 12. Chętnie bym postawił drinka jakiemuś dobremu bloggerowi. A czemu nie ? :) Fajna akcja, tylko pasowało by ją bardziej rozleklamować.

Dodaj komentarz