Ilu prawdziwych Polaków jest na Facebooku?

Polacy na Facebooku

Według samego Facebooka jest nas 1.852.020 (a tu krok po kroku sposób na zdobycie tych informacji). Megapanel PBI/Gemius twierdzi natomiast, że już w październiku ub.r. Facebook miał 2.413.407 użytkowników z Polski. Z tym, że oni tam w Gemiusie liczą real users, a mi chodzi o prawdziwych Polaków.

No właśnie, prawdziwi w sensie istniejący, posiadający konta w serwisie ludzie z krwi i kości a nie fikcyjne, czy duplikowane i multiplikowane konta. Wszelkie skojarzenia z dbającymi o czystość rasową „Prawdziwymi (z DUŻEJ LITERY) Polakami” są natomiast zupełnie nie na miejscu, takich szukajcie sobie zupełnie gdzie indziej.

Bo wszyscy podniecają się niezdrowo powyższymi liczbami i zachwycają niesamowitym wzrostem ważności, zasięgu i w ogóle znaczenia fejsbuka dla przeciętnego zjadacza polskiego razowca, a z drugiej strony słyszy się o masowym zakładaniu fikcyjnych kont na sprzedaż(!), czy do wspierania własnych profili przez różnych social guru’s. Na pewno mu rośnie, temu fejsbuku, co do tego nie ma wątpliwości, zresztą przeżywa (o ile o serwisie internetowym, nawet tak bardzo socjalnym, można się tak wyrazić) szczyt popularności, ale czy ktoś jest w stanie stwierdzić, choćby w dużym przybliżeniu, ile jest tych prawdziwych kont, za którymi stoją prawdziwi ludzie? Aktywnych kont, czyli (wg facebookowego oświadczenia praw i obowiązków – aż dziwne że nie ma po polsku) takich na które logowano się w ostatnim miesiącu.

A przecież oprócz tych produkowanych komercyjnie fikcyjnych profili, zwykli użytkownicy powielają swoje konta, często w zupełnie niewinnych celach. Znam parę osób posiadających po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kont na fb, tylko do cheatowania w Farmville

Taka mała dygresja dla poszukujących tu u mnie farm cash, czy banknotów farmville (tak, są tacy, Google Analytics mi powiedział ;) Więc nie ma łatwych sposobów, a na pewno nie załatwi się tego przystępując do kolejnych bzdurnych grup typu Farmville cash instantly czy free farm cash forver. Zamiast spamować wszystkich znajomych i narażac się na spam od nieznajomych, wystarczy założyć kilka (naście) dodatkowych profili i wymieniać się prezentami, również tymi kupowanymi za zielone farm cash. Ale jak mówiłem nie ma lekko, na każdym profilu trzeba grać i to intensywnie. No i koniec dygresji.

Niemal podziwiam tych co cheatują na kilkunastu kontach. Sam nie ogarniam jednego poletka, żeby uprawiać następne, doba musiała by mieć co najmniej 72 godziny. A są jeszcze inne gry/konkursy do których tez mogą się wirtualni znajomi przydać i jestem przekonany, że ich „produkcja” kwitnie w najlepsze ;)

Oczywiście nie wszyscy oszukują, większość zapewne ma tylko jedno konto (a może się mylę?), ale wystarczy że nawet co dwudziesty użytkownik ma dodatkowe kilkanaście, plus te wszystkie wyprodukowane masowo na sprzedaż i do promocji i już liczba polskich profili podwaja się a może zwielokrotnia jeszcze bardziej.

Prowadząca w uruchomionym niedawno rankingu polskich Fan Page czyli profili publicznych WOŚP ma trochę ponad 80 tys. fanów. Czy to możliwe, że taka „marka”, która w drugą niedzielę stycznia gromadzi tak olbrzymie rzesze ludzi, ma tak mało fanów, skoro na fejsbuku są dwa miliony Polaków? Kolejne fanpejdże mają znacznie mniej, co nie musi dziwić, bo każdy ma swoje upodobania, ale WOŚP powinien chyba zgromadzić więcej. Chyba że tych użytkowników wcale nie ma tylu, a już na pewno użytkowników świadomych aktywnych.

Moim skromnym zdaniem profana, prawdziwych kont Polaków na Facebooku jest nie więcej niż 700-800 tys. Z czego aktywnych pewnie najwyżej ⅔. Jak myślicie?

37 myśli na temat “Ilu prawdziwych Polaków jest na Facebooku?”

  1. @Tego to jeest standardowa praktyka każdego serwisu. Ma na celu zabezpieczenie prawne autorów portalu. Tak samo rzecz się ma przy waszej słynnej NK czy grono.. ;)

 1. Facebook to balon napompowany fikcyjnymi kontami, jeśli chodzi o mich znajomych to korzysta z niego znikoma cześć więc nie wiem skąd oni mają 2 miliony userów.

  Trafiłem tutaj szukając „facebook + spam” jako, że dostałem już dziesiątki zaproszeń na różne moje konta mailowe do facebooka od *nieznanych* „znajomych”.
  Szlag mnie trafia przez tych spamerów…

 2. z Facebook’a zrobił się śmietnik, a on sam zamiast coś z tym zrobić zaciera ręce bo użytkowników przybywa, jest się czym pochwalić i w ogóle.

  1. Jestem ciekaw czy faktycznie facebook z własnym sklepem jest w stanie wyprzeć allegro z rynku. Mam nadzieje że FB nie pójdzie w złą stronę tak jak portal NK, który traci bardzo dużo użytkowników względem FB.

 3. Kreowanie wizerunku nie robi się samo, wosp przykładowo robi to wlasnymi silami, bez finansowania, dla uzyskania efektów zbliżonych do CSR – swojego biznesowego odpowiednika.

  Każda marka inwestująca i uczestnicząca w nowym społecznościowym życiu ma większe szanse na zwiększenie potencjału marketingowego. Wszystko zależy od budżetu :-)

  a smietnik pacie w swoich profilach, mam dane z marca 2010 i jest blisko 3 mln polaków + ci polacy ktorzy nie podali kraju, ale nadal mają znajomych z polski !

 4. Z jednej strony cieszę się, że w Polsce przyjął się Facebook, ponieważ mam możliwość prowadzić skuteczny social marketing jednej ze swoich stron, a z drugiej przykro mi spoglądać na tych wszystkich ludzi, którzy lekką ręką sprzedają swoją anonimowość.

 5. Faceebok jest bardzo dobrze zabezpieczony przez spamerami nie to co nk.pl, blipy i twitery, które wykorzystywane sa przez firmy do reklamy usług produktów. Faceebok ma takie filtry, że gdy chcemy zwiększyć ilość fanów na swojej stronie to na pewno nie przez spamerskie czynności.

 6. Osobiście posiadam jeden profil na FB i muszę przyznać, że jednak jest trochę napompowany – jest znacznie mniej aktywnych profili. Można wypromować marki ale raczej poprzez organizację jakiś ciekawych konkursów. FB nadaje się na promowanie rzeczy śmiesznych i raczej rozrywkowych – powszechne strony trudno wypromować przy pomocy FB. Tworzenie fikcyjnych kont jest najwieksza bolączką tego serwisu.

 7. Fakt, ilość spamu na FB przeraża. Na NK dzieje się podobnie. Chyba wszystkie tego typu portale społ. muszą tak skończyć..

 8. Chociaż sam zajmuję się programowaniem to jakoś nie mogę pojąć tego FB, i po romansie z NK jakoś mnie tam nie ciągnie.
  Ale po Egipcie widać że FB ma wielka siłę rażenia większą niż kiedyś L.Wałęsa, z jego pomocą można obalać totalitarne rządy i zapewne nie tylko takie.

 9. FB to tak naprawdę ogromne skupisko spamu. Sam znam kilka osób z branży SEO, które mają setki, jeśli nie tysiące fikcyjnych stron. Podzielam Twoje zdanie o ilości „prawdziwych Polaków” na tym portalu społecznościowym. Nie oszukujmy się – fikcyjnych Polaków jest tam dużo więcej od tych prawdziwych.

 10. prawda jest taka, że w dużej mierze takie konta fikcyjne „branżowców” są super, userzy są, ale nie sprawiają żadnego kłopotu, inna sprawa, że nie wykonują akcji, nie generują przychodów, ale coś za coś

 11. Zgadzam się z autorem – prawdziwych kont jest nie więcej niż kilkaset tysięcy. Z tego wynika, że fikcyjnych kont jest więcej niż połowa. Czy to realne ? Oczywiście. Tak jak zauważył przedmówca – spam jest wszędzie.

 12. Nic nie trwa wiecznie. Każdy na pewno pamięta boom na nk.pl… Myślę, że z czasem FB może zacząć tracić użytkowników.

 13. Też uważam, że te liczby są mocno przesadzone. 5 milionów ? jakoś nie chce się wierzyć, chociaż facebooko-mania nadal trwa w najlepsze.

 14. Bardzo dobry artykuł. Dał mi wiele do myślenia. Ogólnie jestem lekkim przeciwnikiem fb i często jestem zmuszony do kłótni ze swoimi znajomymi na jego temat. Dzięki Twojemu wpisowi przybyło mi kilka nowych argumentów, na które niestety samodzielnie nie wpadłem:)

 15. Zgadzam się ze na facebooku jest sporo lipnych kont, najpewniej zakładanych przez „pracwników” z Filipin i podobnych krajów, którzy następnie sprzedają „fanów” za $5 na stronach typu Fiverr

 16. Nie wiem czy to prawdziwe dane, ale wiem, że Polaków na facebooku jest coraz więcej. Nawet wśród znajomych i zatwardziałych przeciwników facebooka zaczynam dostrzegać jakieś zmiany.

 17. Fb w ostatnim czasie jest zaśmiecany różnego rodzaju programami, które trzeba polubić, ogromną oraz ogromną ilością zaproszeń z aplikacji

 18. Nie możemy do końca zwerysikować ilu prawdziwych użytkowników ma konto na portalu Facebook. Niektórzy mają jedno, inni więcej co sprawia trudność w podaniu sprecyzowanych danych. Niekiedy bywa też tak, że założone konto zostaje porzucone przez użytkownika lub w ogóle nie używane. Tak czy inaczej te dane nigdy nie będą do końca wiarygodne.

 19. @energooszczędna żarówka popieram, sam mam paru znajomych, którzy pozapominali haseł do konta i założyli nowe

 20. Ja mam zamiera usunąć swoje konto na facebooku. Przeraż mnie to ile informacji o mnie przetrzymuje ten seriws

 21. Facebook przyjął się w Polsce, niektóre osoby są wprost od niego „uzależnione” i wyoobrażają sobie dnia bez niego. Jest on jednak coraz bardziej zaśmiecany z tym się zgadzam… Niektórzy mają nawet po kilka kont na tym portalu.

Dodaj komentarz