Lepsze komentarze dzięki IntenseDebate

WordPress (a w zasadzie właściciel marki, kodu i całego tego blogowego podwórka, czyli Automattic) metodą małych kroczków rozbudowuje swoje blogowe imperium. Do antyspamowego Akismeta i awatarowego Gravatara dołączył właśnie IntenseDebate, oferujący bardzo rozbudowany system komentarzy. O transakcji informuje m.in. cnet, a także właściciel Automattic, Matt Mullenweg. Nikt nie pochwalił się sumą jaką sfinalizowano transakcję ;)

Wtyczka do Akismeta od zawsze instalowana jest domyślnie z każdą instalacją WordPressa, jest to też system antyspamowy na WordPress.com. Obrazki z Gravatar obecne są domyślnie od wersji 2.6, bez potrzeby instalowania oddzielnej wtyczki. Co istotne, oba te serwisy dostępne są też dla innych platform, nie tylko blogowych, co w sumie jest sensowne bo w obydwu usługach im więcej użytkowników tym lepiej.

W wersji 2.7 WordPressa planowane jest m.in. wprowadzenie wątkowania komentarzy (do tej pory można było uzyskać to przez wtyczki). Do tego właśnie zostanie wykorzystany ostatni zakup – IntenseDebate. Podobnie jak awatary, funkcje udostępniane przez IntenseDebate zostaną zintegrowane z WP. Kolejne wtyczki utracą rację bytu ;)

IntenseDebate obecny był w internecie około roku (o jego starcie napisał niegdyś AntyWeb), dostępna była wtyczka do WP (od niedawna jej nowa wersja była testowana w wersji beta). Najważniejszymi funkcjami systemu jest możliwość wątkowania komentarzy, możliwość odpowiadania na komentarze mailem, eksport i import bazy komentarzy, tworzenie profilu komentatora (bez konieczności rejestracji użytkownika na blogu) i wiele innych ciekawych opcji. Teraz to wszystko będzie dostępne dla każdego bloga na WordPressie łatwo i bez konieczności instalowanie dodatkowych wtyczek. Oczywiście nie od razu, wątkowane komentarze mają być już niedługo, na resztę przyjdzie trochę poczekać. Wcześniej jak zwykle zmiany dostaną blogujący na wordpress.com.

Kto korzystał z systemu może to robić nadal, niestety w tej chwili serwis jest niedostępny dla nowych użytkowników, jest z powrotem w fazie beta i można tylko zarejestrować swojego maila i liczyć na zaproszenie.

Wydaje się, że integracja z WordPressem powinna rozwiązać największy dotychczasowy problem (związany niejako z poczuciem własności): komentarze nie były przechowywane w bazie WP ale w zewnętrznym serwisie, co budziło obawy, przede wszystkim o to co będzie, jeśli nagle serwis wyłączy się czy wręcz przestanie istnieć. Dzięki integracji zapewne wszystko będzie w wordpressowej bazie.

Oprócz WordPressa komentarze w systemie IntenseDebate dostępne są m.in. dla blogów na platformie Blogger, Typepad, a także dla tumblra i Movable Type.