Narzędzia do blogowania na iPhone

Wczoraj wieczorem, w swojej prezentacji (keynote) na rozpoczęcie konferencji WWDC Steve Jobs zaprezentował nowego iPhone 3G. To znaczy wieczór to był u nas, a w San Francisco bodajże 10 rano. Nie zwracając zupełnie uwagi na odbywające się w Europie, drugie co do ważności na świecie mistrzostwa w piłkę kopaną (i trwający akurat najlepszy jak dotąd mecz, w którym Holandia dokopała Włochom 3:0), szef Apple z kolegami pokazywali, opowiadali i mamili wszystkich dostępnością iPhone już za niecały miesiąc.

Pokazem emocjonowało się pół polskiej blogosfery (i bliposfery) informując na bieżąco o wszystkim co złotousty Steve raczył zaprezentować. Wyżej garść linków z opisem możliwości i dostępności (w Polsce, w Erze i Orange „później” czyli pewnie na Gwiazdkę) oraz prezentacją pokazanych aplikacji dla iPhone 2.0.

Ja sam pisałem, że nie zamierzam na razie kupić iPhone. Ale zmiany w nowej wersji są zachęcające, szczególnie w zestawieniu z ceną (Jobs podobno obiecał, że iPhone z pamięcią 8 GB nigdzie nie będzie droższy niż 199 $). 3G i GPS sprawiają, że coraz przychylniej o nim myślę. Jeśli jeszcze nasi operatorzy dadzą jakiś nielimitowany plan dostępu do internetu za rozsądna cenę, to kto wie? ;) Ale i tak sie cieszę, że nie kupiłem pierwszej wersji.

Aplikacja dla TypePad

Aplikacja dla TypePad dla iPhoneWśród zaprezentowanych nowych aplikacji, które będą dostępne również na iPhone pierwszej generacji (darmowy iPhone 2.0 software update) oraz część chyba też na iPoda Touch (tu update kosztuje już 9,95 $), była przygotowana przez Six Apart specjalna aplikacja do prowadzenia bloga wprost z iPhone.

Dedykowana dla iPhone i zoptymalizowana dla przeglądarki Safari aplikacja, będzie umożliwiała tworzenie treści i umieszczanie zdjęć na blogu, a także pełne zarządzanie (edycja postów, zarządzanie komentarzami, konfiguracja) blogiem opartym na platformie TypePad. Dostępna będzie za darmo w AppleStore. Natomiast już samo prowadzenie bloga TypePad kosztuje od 4,95 $ miesięcznie. Niestety nie ma opcji darmowej, ale dla użytkowników aplikacji przeznaczono 14-dniowy, bezpłatny okres próbny. Dla wszystkich innych chcących spróbować TypePada zresztą też ;)

TypePad to platforma blogowa w rodzaju WordPress.com, Bloggera albo naszego Bloxa, w pełni utrzymywana i zarządzana przez firmę Six Apart. Możliwości platformy porównywalne są z grubsza z tym co oferuje własna instalacja WordPressa.

A co dla WordPressa?

WPAdmin dla iPhoneApple, ani żadna z firm stowarzyszonych, nie przedstawiły niczego, co ułatwiałoby prowadzenie bloga na WordPressie. Oczywiście tak jak każda przeglądarka internetowa, również Safari umożliwia po prostu umieszczanie nowych postów, czy zarządzanie blogiem. Nie tylko zresztą WordPressowym, ale choćby Bloxem, czy Bloggerem. Niestety, mimo całkiem przyjemnego 3,5-calowego dotykowego ekranu, nie wszystkie funkcje działają lub wyglądają tak jak powinny.

Tu z pomocą przychodzi modularna budowa WordPressa i tworzone przez społeczność użytkowników wtyczki. Opisywałem już kiedyś plugin iPhone / Mobile Admin, którego z powodzeniem używałem, ale który niestety nie jest ostatnio uaktualniany i podobno nie chce działać w najnowszej wersji WP 2.5, według informacji z forum WP z wersją 2.3 wtyczka działa poprawnie

Inną wtyczką o podobnej funkcjonalności, umożliwiająca pełne zarządzanie blogiem na WordPressie jest WPhone. Co prawda jego ostatnia wersja powstała w listopadzie ubiegłego roku, ale bez problemów działa z najnowszą wersją WP 2.5.1 – sam używam i jestem zadowolony (nie z iPhonem wprawdzie tylko na Windows Mobile 6, ale wiem ze słyszenia że na iPhonie też śmiga).

Inne blogi

Z Bloggerem Safari na pewno działa poprawnie (Google dba o takie rzeczy), nie wiem jak w przypadku innych platform. Jeśli znacie jakieś dedykowane dla iPhona aplikacje wspierające blogowanie, to nie wahajcie się i napiszcie o tym w komentarzu.

6 myśli na temat “Narzędzia do blogowania na iPhone”

  1. Ja jak wiesz nie oparłem się wdziękowi złotoustego Jobsa – ;))) – i nabyłem Iphonka. Drogi był ale wcale nie żałuję.

    Bardzo dużo pracuję na nim w Webie. świetnie nadaje się do czytania blogów i dzięki temu jestem nieco bardziej na bieżąco, bo czytam w pociągu. Ale nie tylko to. To po prostu w pierwszym rzędzie maszynka do Internetu i w domu nawet często wcale nie włączam compa, ale nadal pracuję na iphonie.

    Ta nowa wersja dowali nieco funkcjonalności i otworzy iphone dla aplikacji innych firm – nawet google już teraz inwestuje sporo w swoje aplikacje pod safari – jeżeli wyeliminuje kilka braków – Copy&paste, synchronizacja z outlookiem przez wireless itp. – to czego można oczekiwać więcej?

  2. Dla mnie nawet nowy iPhone ma ciągle jedną wielką wadę (właściwie to nie jest jego wada, tylko naszych operatorów) – żeby go w pełni wykorzystać i docenić konieczny jest dostęp do internetu. U nas, poza nielicznymi darmowymi hot-spotami, jest ciągle bardzo drogo.

    Może razem z oficjalną dostępnością iPhone w naszych sieciach, dostaniemy też jakiś tani pakiet na nielimitowany dostęp. Dopiero wtedy to będzie miało sens i wtedy też bym pewnie uległ Jobsowi ;) – przy nielimitowanym internecie i 3G nawet brak MMSów tak nie doskwiera.

Możliwość komentowania jest wyłączona.