WordPress 2.5 już gotowy, ale sami poszukajcie błędów

Czekacie na WordPress 2.5?

No to się właściwie doczekaliście ;) Opóźniona już o ponad tydzień premiera tego ulubionego przez (prawie) wszystkich silnika blogowego jeszcze się co prawda nie odbyła, ale jak pisze Matt na oficjalnym blogu developerów WordPressa:

Wersja 2.5 jest już właściwie gotowa i stabilna i spokojnie mogłaby być opublikowna dziś, ale chcemy zebrać więcej waszych reakcji i opinii, zanim pokażemy ją całemu światu.

Na razie można sobie zainstalować wersję RC1. Za kilka dni, po zebraniu feedbacku, jeśli nikt nie znajdzie jakichś poważnych bugów, gotowa wersja zostanie opublikowana i być może będzie dokładnie tak jak przy wersji 2.3.1, która od wersji RC różniła się właśnie tylko numerem wersji ;)

Nowa wersja oferuje dużo zmian, głównie w interfejsie (oraz trochę w filozofii) panelu administracyjnego i zarządzaniu całością. Ma również poprawić sie szybkość połączenia z bazą danych. Tudzież sporo innych potrzebnych i mniej nowych rozwiązań. O wszsytkich zmianach w nowej wersji w dzisiejszym wpisie Matta na oficjalnym blogu, a także bardzo obszernie napisał kilka(naście) dni temu Łukasz Sobek z Topblogger.

W publikowaniu wersji Release Candidate nie ma nic złego, przeciwnie, pozwalają wcześniej zapoznać się z prawie gotowymi rozwiązaniami. Jest to powszechna praktyka, również twórcy WordPressa prawie każdą oficjalną wersję poprzedzali wydaniem jednej lub więcej wersji RC. Ale teraz jest trochę inaczej, najpierw pominięto zupełnie wersję 2.4 (zapowiadaną kiedyś na grudzień ub.r.), potem opóźniona premiera 2.5, a wreszcie zamiast pełnej wersji tylko RC, z sugestią, że to właściwie pełna wersja, ale weźcie jeszcze potestujcie ;) Czy to znaczy, że developerzy nie są pewni swojego dzieła? Czy może jednak jeszcze nie wszystko zapięte na ostatni guzik i chcą zyskać te kilka dni, rzucając spragnionym zmian niedokończoną wersję?

Niemniej, mam zamiar dziś wieczorem zapoznać się bliżej z nową wersją i chyba nawet zdecyduję się mna aktualizację. Gdybym nagle zniknął, znaczy, że nie zupełnie byłem gotowy na nową wersję ;)

A swoją drogą ciekawe, jaki jazzman będzie patronem WordPressa 2.5 ;)

3 myśli na temat “WordPress 2.5 już gotowy, ale sami poszukajcie błędów”

  1. Pingback: przełam sieć
  2. Tak w porównaniu do tych nowych wersji wp to ja tam trochę „tęsknie” za starszymi. 2.5 wprawdzie był dziurawy, ale fjanie się obsługiwalo, a dziury można przecież załatać, a teraz WP jest craz „cięższym” skryptem i zasobożerenym i dodali jakieś kosze – trash – nie wiem po co, mnie niektóre funkcje nowego WP tylko przeszakdzają.

    Pozdrawiam
    Michał Masa

    1. Coś w tym jest, skrypt jest coraz większy, cięższy i bardziej wymagający, ale tak przecież dzieje się z całym softwarem. Każda kolejna wersja wymaga coraz więcej, często oferując w zamian jakieś zupełnie niepotrzebne wodotryski. Cena rozwoju ;)

Dodaj komentarz