Jak można zarabiać na blogu

Money - autor Kamil PorembińskiO tym, że można zarobić (i to całkiem przyzwoicie) na prowadzeniu bloga, przekonują nas choćby takie informacje prasowe. Szkoda, że żaden z wymienionym tam top blogerów nie pisze po polsku ;) Angielskojęzyczna blogosfera bogata jest w przykłady blogów, których autorzy blogują na pełny etat (i to taki o jakim u nas niektórzy mogą tylko pomarzyć ;), że wystarczy wspomnieć pierwsze z brzegu i dostarczające wielu inspiracji kolejnym rzeszom blogerów ProBlogger czy blog Johna Chow.

Ale również na polskim blogu można zarabiać o czym przekonuje na swoim blogu Fanatyk. Wielu przydatnych informacji na temat zarabiania na blogach dostarcza blog pod chwytliwym tytułem: Zarabianie na blogach ;)

Jednym ze sposobów zarabiania na blogu jest wyświetlanie reklam. Chyba każdy widział (lub przynajmniej o tym słyszał) kontekstowe, czyli przynajmniej w teorii dopasowujące się do otaczającej jej treści, reklamy Google AdSense. Na moim blogu też można je zobaczyć ;) Niestety, jak piszą wymienieni powyżej autorzy, a również z własnego kilkumiesięcznego doświadczenia mogę stwierdzić, że wiele się w naszych warunkach na reklamach Google zarobić nie da (tzn. może i da ale nawet na waciki nie starczy ;), co powoduje że niektórzy zrażeni tą formą reklamy blogerzy rezygnują z wyświetlania u siebie reklam AdSense.

novem - schemat działaniaAle Google AdSense nie jest (na szczęście) jedynym programem reklamowym umożliwiającym zarabianie na wyświetlanych na blogu reklamach. Wśród tych innych jest np. polska spółka Novem, oferująca różnorodne programy, w ramach których prowadzone są kampanie reklamowe konkretnych produktów i usług. Firma powstała w 2006 roku, a kierują nią ludzie związani wcześniej z portalem Interia.pl.

Pierwszy raz reklamy z tego programu zauważyłem na blogu AntyWeb. Dały się zauważyć – wyraźnie różnią się od tych serwowanych przez Google i dzięki temu, bez pogwałcenia adsensowego regulaminu mogą z nimi pokojowo koegzystować ;) Poważniej zainteresowałem się dopiero pod koniec stycznia, kiedy zobaczyłem jak mało zarobiłem w tym miesiącu na AdSense… Na samym początku współpracy niestety lekki zgrzyt, gdyż mail akceptujący moje zgłoszenie do programu został przez Gmaila potraktowany jako spam (że niby od konkurencji? ;), a że spamu dociera do mnie sporo, więc odkryłem go dopiero po dwóch dniach, już lekko zniecierpliwiony brakiem odpowiedzi – a odpowiedź (pozytywna) wysłana została kilka godzin po moim zgłoszeniu. Więc jeśli będziecie aplikować o przyjęcie do programu reklamowego Novem, koniecznie sprawdzajcie swój folder ze spamem ;)

Obecnie Novem współpracuje z kilkunastoma reklamodawcami, ale jak pisze BlueMan, są to „nie byle jakie firmy” (m.in. mBank, Home.pl, Money.pl, czy Ceneo) i jak słusznie zauważa współpraca z liderami podnosi również prestiż i wiarygodność spółki. Ja sam mam zbyt krótkie doświadczenie by autorytatywnie na ten tema się wypowiadać, ale jak dotąd mój kontakt z firmą jest bardzo sprawny i rzeczowy. Mam również nadzieję, że baza reklamodawców będzie się rozrastać.

Novem

Strona firmy oferuje wygodny panel zarządzania, pozwalający na wybór zarówno formatu wyświetlanej reklamy, jak i oferty konkretnego reklamodawcy. Oferowane są zarówno standardowe pule reklam, jak i możliwość dowolnego ich kreowania (w ramach udostępnionych formatów). Kod reklamy można umieścić na stronie jako JavaScript lub kod html (znacznik iframe). Oferowane są też oczywiście szczegółowe statystyki (które można pogrupować w szczegółowe kanały) wyświetlania reklam jak i zarobionych w ten sposób pieniędzy ;) Wypłata następuje w następnym miesiącu po przekroczeniu progu 50 zł.

Novem udostępnia trzy podstawowe typy programów:

 1. Cost-per-click (CPC): W programach typu CPC zarabiasz wtedy, gdy użytkownik Twojego serwisu kliknie w reklamę i zostanie przekierowany na stronę docelową programu – obecnie zarobek za kliknięcie to w zależności od reklamodawcy od 10 do 20 groszy.
 2. Cost-per-lead (CPA): W programach typu CPA, zarabiasz wtedy, gdy użytkownik Twojego serwisu po kliknięciu w wyświetlaną reklamę i przekierowaniu na stronę docelową programu, wykona określoną akcję, np. wypełni formularz. Dokonanie akcji przez użytkownika jest określane jako lead – tu można zarobić nawet 25 zł za pojedynczą akcję.
 3. Cost-per-sale (CPS): Programy typu CPS są bardzo podobne do programów CPA, z wyjątkiem tego, że akcją, jaką w ich wypadku musi podjąć użytkownik Twojego serwisu, jest dokonanie zakupu określonego produktu lub usługi. W tych programach Twoje wynagrodzenie obliczane jest najczęściej jako prowizja od wartości zamówienia – obecnie jest to 3% wartości opłaconego przez klienta zamówienia.

Na pierwszy rzut oka wygląda to faktycznie korzystniej niż AdSense (w polskich warunkach). Kto wie, może Novem stanie się podstawowym programem reklamowym dla polskich blogerów? ;)


Artykuł komercyjny zgodny z etyką blogvertisingu.

Krytycy.pl

24 myśli na temat “Jak można zarabiać na blogu”

 1. Dobrze napisane i w dodatku 5 linków do polskich blogów we wpisie sponsorowanym – chylę czoło :). Jeszcze tylko podziękuję za przypomnienie serwisu, bo już zdążyłem o nim zapomnieć. Cieszę się, że piszesz dużo częściej niż miesiąc temu ;)

 2. Słuchajcie zarabianie w Internecie nie jest mitem. Można zarobić naprawdę realne pieniądze. Sam w tym siedzę to wiem co mówię. Są surfbary, programy partnerskie, firmy PTC, PTR itp.

 3. Możliwości zarabiania w Internecie jest w pęczki, od freenalcingu, przez programy partnerskie, uploading, bukmacherkę po getpaid :) Na blogu także zdecydowanie da się zarobić.

 4. Długi czas współpracuje z Novem.pl. Muszę powiedzieć, że efekty ich kampanii są zdumiewające.

  Kampanie są na tyle zmieniane, aby maksymalnie wycisnąć konwersje. Współpraca zarówno z poziomu wydawcy jak i reklamodawcy jest zadowalająca.

  Choć promowane przeze mnie ubezpieczenia nie idą najlepiej to inne programy są ciekawe i warte uwagi :-)

  pozdrawiam

 5. to, że można zarobić na blogu, to fakt, ale nie trzeba prowadzić strony cały czas, np. co roku około lutego-marca pojawiają się strony z „odpowiedziami do matury” br., na których znajdziemy tylko reklamy ;)

 6. @Marek korzystałem z tego programu i faktycznie można zarobić na nim, ale trzeba naprawdę wejść w tą branżę by zarabiać dużo.

 7. Świetny artykuł!
  Sam od niedawna prowadzę polskiego bloga i zaczynałem się rozglądać za jakąś ciekawą alternatywą dla AdSensa. Z twojego opisu Novem zapowiada się całkiem ciekawie i na pewno nie omieszka zerknąć na ich ofertę. Pozdrawiam i czekam na kolejne równie ciekawe wpisy.

 8. Panie Marku. Widzę, że to już 2i pół roku doświadczenia z novem się święci – poproszę o jakieś podsumowanie. Jak się zarabia? Jak to wygląda w porównaniu z ad sense?

 9. Dopiero zaczynam bawić się w to, ale przyznam- artykuł ciekawy, choć na innych blogach w tej tematyce raczej spotykam nieco inne podejście do tej tematyki

 10. Sam zastanawiam się nad odłożeniem AdSense na zakurzoną półkę lub przynajmniej uzupełnienie go polskimi sieciami afiliacyjnimi. Może Novem, może Netsales. Jeszcze nie wiem. Koszą mnie atrakcyjne bloki reklam graficznych i niezłe promocje, czego brakuje często jednostkom Google.

 11. Bardzo ciekawy artykuł. Wcześniej nie spotkałem się z oferta firmy Novem. Jest bardzo ciekawa, szczególnie, że udostępnia wiele programów partnerskich w jednym miejscu.

 12. Ad Sense jest doby bo są stosunkowo wysokie zarobki, ale proponuje skożystać też z baneru który nie czeka na kliknięcie, czylko dostajemy kase za same odsłony. Musi być ich sporo, ale nikt nie musi w nie nawet kliknąć.
  Polecam sie zapisać :

 13. Ja prowadze blog od niespełna roku… kokosów na tym nie da sie zarobić, nie wiem może Polska jeszcze nie dorosła do tego typu zarobków.
  Ogólnie polecam wszystkim nowym i doświadczonym (doświadczonym radzę) korzystanie ze standardowego AdSense (płatność za kliki w baner reklamowy), programy partnerskie, sprzedaże itp są ok ale jak masz pow 10 000 wejść na dzień, jak masz mniej to raczej nie da rady. Jest jeszcze drugi sposób, troche ciekawszy: CPM Profit. Sprawa wygląda podobnie, bo umieszczamy u siebie banerek ale nie naliczana jest kasa za kliki tylko za samo wyświetlenie. Można na tym troche zarobić (paredziesiąt złotych na miesiąc) jak ma sie wejścia unikalne, jakby ktoś był zainteresowany to bardzo polecam : http://www.cpmprofit.com/
  W razie pytań prosze też pisać – coś może poradze :-)
  Pozdr.

 14. Ja osobiście korzystam z cmp zajrzyjcie na stronę zarabiajwinternecie.vot.pl opisana jest tam stabilna firma, płacąca od 30 zł, za wyświetlanie reklam

 15. Witam, AdSense to ogólnie słaba sprawa. Trzeba mieć naprawde ogromny ruch na stronie żeby co setna osoba kliknęla w baner reklamowy i coś sie tam doliczyło.. Moim zdaniem lepsza sprawa to serwisy które płacą już za samo wyświetlenie reklamy a nie za kliki. Jak coś to polecam cpmprofit. Albo lepiej zamontować dla spokojności obydwa. Jak coś to link:

Dodaj komentarz