Gdzie piszecie blogi (wyniki ankiety)

W ostatniej minucie ubiegłego roku (sekundę przed północą) zakończyła się na zielonym blogu ankieta, w której pytałem o preferencje moich czytelników dotyczące wyboru platformy blogowej. Ankieta trwała cztery i pół miesiąca i z uwagi na nikły zasięg tego bloga, wzięło w niej przez ten czas udział ;) 226 blogerów. Oddano 240 głosów (więcej niż uczestników, gdyż można było zaznaczyć dwie odpowiedzi), co daje średnio nieco ponad półtorej odpowiedzi dziennie.

Ankieta zakończyła się automatycznie, gdybym wiedział, że przez niemal cały styczeń niczego nie napiszę, to potrzymał bym ją dłużej, choć nie sądzę, że miałoby to duży wpływ na podział głosów.

Wyniki ankiety nie są specjalnie zaskakujące: ponad 65% respondentów wybrało gotową platformę blogową, a 33% WordPressa we własnej domenie (80 głosów). Wśród tych, którzy wybrali gotową platformę, największym powodzeniem cieszył się Blogger (45 głosów), za nim Blox (27) a potem Onet (22) i WordPress.com łeb w łeb z Joggerem (po 21 głosów). Na pozostałych platformach (w tym blog.pl i blogi Wirtualnej Polski, które otrzymały po 4 głosy) bloguje łącznie 32 respondentów – czyli 11%.

Gdzie blogujesz

We wpisie z sierpnia o tym gdzie pisać bloga, który był przyczynkiem do tej ankiety wytypowałem właśnie prawie pierwszą czwórkę tego zestawienia jako najlepszy wybór do prowadzenia bloga w naszych polskich warunkach – nie biorąc pod uwagę blogów Onetu, które jednak w większości są postrzegane jako mało poważne blogi dla „różowych nastolatek” ;) Na uwagę zasługuje też wysoka pozycja Joggera, mającego bardzo silną społeczność.

Moim zdaniem wyniki są porównywalne (z uwzględnieniem proporcji oraz naszej polskiej specyfiki) z wynikami ankiety, którą pod koniec roku przeprowadził ProBlogger – z tym, że u niego trwała ona raptem tydzień i zgromadziła ponad 1.200 odpowiedzi. Ale znam swoje miejsce w szeregu i nie zazdroszczę (no może troszeczkę ;). Tam również zdecydowanie prowadził własny WordPress przed Bloggerem i WordPressem.com. Podobieństwo wynika zapewne z porównywalnej (znów zachowując właściwe proporcje) tematyki blogów ;)

Zupełnie inne wyniki i proporcje „używania” konkretnych platform pokazuje trwający właśnie II etap konkursu na blog roku (pozostało w nim aktualnie po 25 blogów w ośmiu kategoriach). Głównie z uwagi na nadreprezentację blogów z platformy organizatora, jak i na brak rozreklamowania konkursu przez właścicieli innych platform – na co narzekał Polarny (co prawda tylko w odniesieniu do bloxa, ale generalnie ma rację). Moim bardzo skromnym zdaniem ten podział jest jeszcze dalej od OK tj. od rzeczywistości w polskiej blogosferze niż opisany w niniejszym poście ;)

Też tak uważacie?

7 myśli na temat “Gdzie piszecie blogi (wyniki ankiety)”

  1. Nie wiem, jak korzystanie z danej platformy skojarzyć z wynikami konkursu blogroku.pl. Niby blogi onet grają „u siebie” a wszystkie inne na wyjeździe, ale patrząc na dotychczasowe wyniki z 30 blogów wymienionych na stronie głównej 13 to blogi onetu. Jedna trzecia to nie jest znów tak wiele przy uwzglednieniu, że konkurs organizowany jest przez onet.

  2. JEstem w blogosferze prawie dwa lata i napiszę na bazie swoich doświadczeń jak to się kształtowało w moich odczuciach. O pierwszych blogach dowiedziałem z Onetu i tam załozyłem pierwszego bloga lat temu cos koło 5. Blog istnial miesiąc, bo kompletnie nie leżało mi zarządzanie nim. A więc portla Onetu był dla mnie najbardzie znanym blogowym portalem. Pózniej jak o stały czytelnik Gazety Wyborczej dowiedziałem się istnieje blox. Tam załozyłem bloga, który też istniał … miesiąc. Było to 3 lata temu. Później założyłem dwa blogi które istnieja do dziś i oba na bloxie. Dzięki blox.pl poznawałem blogosferę. CO ciekawe dopiero po roku wgryzania się dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak WordPress czy Blogger, nie wspominjaąc o innych portalach. Tak więc jak widac wszysko zależy od promocji. Osbiście uważam, że najsilniejsze (co nie zonacza najlepsze) są nadal Onet i Blox. Reszcie brakuje reklamy medilanej. Howgh

  3. Onet i Blox mają na pewno najsilniejszą i największą społeczność, jednak ta na Onecie (w większości, na pewno nie cała) jest skupiona na wzajemnej wymianie komentarzy, bez względu na treść.
    Dla pozostałych portali blogi są chyba tylko dodatkiem, który po prostu wypada mieć, ale bez angażowania większych środków w ich promocję.
    Niewątpliwie w dużym skupisku blogów (jak choćby blox czy Onet) łatwiej zaistnieć jako bloger.

  4. O tak. Na początku podobnie jak Harry znałam tylko onet. W 2006 sprawdziłam czy są blogi na wirtualnej i były. Bloxy mi się nie podobały z przyczyn nieznajomości jeszcze wtedy ahrefów i innych bajerów html(wiem, to śmieszne ale bloxy były dla mnie za trudne w obsłudze). Dopiero na wp(bloog) odkryłam coś takiego jak „Zegarek na blogu” czy prognozę pogody. Z bloxów wzięłam Mayblogloga. O istnieniu wordpressa dowiedziałam się przypadkiem z jakiegoś komentarza na bloxie. O bloggerze z okazji założenia konta na gmailu(też niedawno). A o joggerze to jakoś w październiku. Do dziś żałuję,że o nich nie wiedziałam. Blogów z wp przenieść się nie da no i utknęłam. Z drugiej strony warszavka czy koparka to blogi raczej „niepoważne” więc może i lepiej,ze są tam gzie są. Ale gdy postanowiłam zrobić blog „gadajacy”… wahałam się między wordpressem a bloggerem.. w końcu wybrałam wp głównie z powodu pl.wordpress.com Po prostu sporo tam ciekawych ludzi, w zbliżonym do mnie wieku.
    Szkoda,że poważne portale blogowe są samotnymi wyspami. Taki konkursy na blog roku mogą je rozreklamować. I to jest „+”.

Dodaj komentarz