Jak dodać Wykop do wtyczki ShareThis

ikona ShareThisOstatnio kilku czytelników mojego bloga zapytało co zrobiłem, żeby wtyczka ShareThis wyświetlała również Wykop i inne niestandardowe serwisy bookmarkowe i społecznościowe.

Tak naprawdę, to dotąd pytało o to tylko dwóch czytelników, ale czytając przeróżne (głownie zagraniczne) blogi z poradami, zawsze też chciałem coś takiego napisać ;) Wiem że w większości przypadków to po prostu taki chwyt literacko-marketingowy, ale jednak to przyjemność móc coś takiego napisać zgodnie z prawdą.

Dla mnie wydawało się to proste i oczywiste, po prostu zmieniłem kilka linijek w pliku share-this.php, dodałem kilka obrazków i śmiga. Wcale nie jest do tego potrzebna wielka znajomość php, czy innych tajemnych zaklęć (oczywiście warto mieć jakie-takie pojęcie co się zmienia i umieć to w razie czego przywrócić do wersji wyjściowej). Ale skoro jest zapotrzebowanie na takie porady, więc postanowiłem (trochę też z lenistwa, żeby już nie tłumaczyć każdemu indywidualnie) napisać małą instrukcję pt:

Jak dodawać niestandardowe serwisy społecznościowe do wtyczki Share-this

ShareThis to bardzo użyteczny plugin do WordPressa, dodający na końcu każdego wpisu (albo w innym dowolnym miejscu) link, dzięki któremu można łatwo i prawie automatycznie dodawać tenże wpis do różnych serwisów bookmarkowych i społecznościowych jak Facebook, Wykop, del.icio.us czy Technorati. Dodatkowo tenże link może być również umieszczany w publikowanych kanałach RSS. Obecnie plugin występuje w dwóch wersjach:

  • ShareThis 2.0 – nowa, w postaci widgetu javascript, którą teoretycznie można dostosować do własnych potrzeb na stronie WWW projektu, ale tylko w granicach wyznaczonych przez twórców (więc np. Wykopu do niej nie dodamy), a poza tym widget bardzo wolno działa (i nie jest to tylko moje zdanie), tą wtyczką zajmować się nie będziemy.
  • ShareThis Classic 1.5.1 – taka jaką używam na tym blogu i której dotyczy niniejszy wpis (co prawda jeszcze wczoraj tłumaczyłem to na podstawie wersji 1.4, której do dzisiaj używałem, ale najnowsza z tej linii dodaje kilka nowych drobiazgów oraz możliwość lokalizacji, więc zaktualizowałem, ale wszystko to dotyczy w równym stopniu wersji 1.4 i 1.5.1)

Po pobraniu należy plugin standardowo zainstalować w katalogu wp-content/plugins/ – powinien zostać utworzony katalog wp-content/plugins/share-this/ zawierający plik share-this.php oraz kilkanaście obrazków .gif. Następnie wtyczkę trzeba włączyć i to wszystko – wtyczki do WordPressa mają to do siebie, że wystarczy pobrać, skopiować, włączyć i działa ;) W opcjach można ustawić czy chcemy widzieć obie zakładki (Social Web i e-mail) i która ma być pierwsza, czy tylko jedną z nich. Domyślnie link Share This dodawany jest na końcu każdego wpisu. Można to zmienić edytując plik share-this.php.

Edycja pliku share-this.php

Plik wtyczki można edytować przed wysłaniem go na serwer lub juz po jej zainstalowaniu (przy każdej wtyczce jest odnośnik do edycji jej pliku). W tym drugim wypadku bezpieczniej jest przed dokonaniem jakichkolwiek zmian wtyczkę wyłączyć.

Prawie na początku pliku zdefiniowane sa 4 stałe, domyślnie ustawione na wartość true:
@define('AKST_ADDTOCONTENT', false);
@define('AKST_ADDTOFOOTER', false);
@define('AKST_ADDTOFEED', true);
@define('AKST_SHOWICON', true);

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym gdzie dodawany jest link, tj. zmienić domyślne dodawanie linku na końcu każdego wpisu i samodzielnie umieścić link Share This w dowolnym miejscu, dwie pierwsze stałe trzeba ustawić na false, tak jak w przykładzie powyżej i wstawić w szablonie (tam gdzie ma być wyświetlany link) linijkę kodu: <?php akst_share_link(); ?>. Trzecia stała odpowiada za dodanie linku do kanału informacyjnego (RSS feed), a czwarta za wyświetlanie ikony przy linku.

Teraz dochodzimy do sedna. Poniżej definiowana jest tablica (array) o nazwie social_sites zawierająca wpisy dotyczące poszczególnych serwisów. Do niej właśnie można dodawać dowolne następne wpisy. Nie będę się wgłębiał w szczegóły, jeśli ktoś wie jak to działa to wyjaśnienia mu niepotrzebne, a jeśli to dla kogoś czarna magia i obcy język, to i tak w skrócie się tego wyjaśnić nie da ;) Zresztą wystarczy zobaczyć jak wygląda ten fragment, żeby zrozumieć co i jak trzeba dopisać. A wygląda tak:
$social_sites = array(
 'wykop' => array(
  'name' => 'Wykop'
  , 'url' => 'http://www.wykop.pl/dodaj?url={url}&title={title}'
 )
 , 'gwar' => array(
  'name' => 'Gwar'
  , 'url' => 'http://www.gwar.pl/DodajGwar.html?u={url}'
 )

itd…

Nazwy kolejnych wierszy tablicy są również nazwami odpowiadających im plików graficznych (koniecznie w formacie *.gif), name to wyświetlana nazwa, url to odpowiedni link. Łatwe? Pewnie ;)

Konkretne linki odpowiadające za dodawanie do odpowiedniego serwisu znajdziemy w tychże serwisach, najczęściej gdzieś w sekcji O… , pomoc lub FAQ. W przypadku Wykopu są to akurat narzędzia, gdzie znajdziemy zarówno konstrukcję linku jak i potrzebny obrazek. Podobnie w przypadku wszystkich innych serwisów. I to wszystko.

Na koniec jeszcze dla tych którzy sami nie chcą się bawić edycję, szukanie i zmiany, załączam wersję (plik wtyczki i obrazki, razem w katalogu), która działa u mnie na blogu. Jeśli chcecie właśnie tak, to zapraszam do pobierania: ShareThis 1.5.1 by zielony blogger. Spokojnie możecie taką instalować, jest gotowa do użycia i nie ma tam żadnych ukrytych linków partnerskich ani nawet do mojego bloga ;) Zapraszam do pobierania i instalowania.

6 myśli na temat “Jak dodać Wykop do wtyczki ShareThis”

  1. Warto dodawać ten wykop? Są z tego jakieś wejście, bo jak tam widziałem to różnie jest z tym wykopywaniem, jak się nie ma poczytnej tematyki to raczej nie ma co liczyć.

    1. Wejścia są jak sie wpis dostanie na główną. Na to recepty jednoznacznej nie ma. Z tym, że zazw. jest to jednorazowy ruch, ale wszystko zależy od tak wielu czynników, że trudno konkretnie coś doradzić. Ale dodawać zawsze warto ;)

  2. Czy jest jakaś szansa na update tego pliku do sciagniecia zeby wtyczka wygladala tak ladnie jak u Ciebie teraz przy wpisach? Albo ewentualnie gdzie mozna przeczytac jak taką wtyczke sobie przerobić?

Dodaj komentarz