Blogger korzysta z OpenID

Denerwuje Cię komentowanie na Bloggerze?

Zdaniem wielu uczestników blogosfery główną wadą blogów na zarządzanej przez Google platformie blogowej Blogger/Blogspot jest sposób umieszczania tam komentarzy: pomijając już bardzo denerwujące komentowanie w nowym wyskakującym okienku, do tej pory jedynym sposobem na nieanonimowe komentowanie bloga założonego na tej platformie było posiadanie konta na Bloggerze. W przeciwnym wypadku można było jedynie skomentować anonimowo, podpisując się jakimkolwiek nickiem lub imieniem, które nie mogło być odnośnikiem do własnej strony czy bloga, jak to znamy z innych blogów.

Zresztą posiadanie konta też nie pozwalało zostawić linka do siebie, podpis linkował jedynie do profilu użytkownika na platformie Blogspot.

Komentowanie z OpenID

logowanie OpenID w BloggerzeNa oficjalnym blogu Blogger in Draft, czyli testowej wersja Bloggera, ogłoszono wczoraj, że możliwe jest już komentowanie z wykorzystaniem identyfikacji OpenID! Oznacza to, że wszyscy użytkownicy serwisów wykorzystujących już OpenID (np. WordPress.com), mogą komentować posty na Bloggerze używając swoich kont z tych serwisów, w przypadku WordPressa wystarczy przy logowaniu podać nazwę własnego bloga na platformie WP.com. Można również założyć sobie konto na jednym z istniejących serwerów OpenID.

Niestety nadal nie można się podpisać odnośnikiem do swojego bloga prowadzonego na w oparciu np. o WordPressa we własnej domenie, ale na pewno jest to krok w dobrym kierunku :)A jednak można: podtrzymuję zdanie o kroku w dobrym kierunku, natomiast muszę się wycofać z twierdzenia że nie można się podpisać odnośnikiem. Oczywiście nie jest to funkcjonalność Bloggera a protokołu OpenID.

Znalazłem (dzięki identity 2.0) świetny tutorial o tym jak wykorzystać własnego bloga (ogólnie dowolną stronę) jako serwer OpenID, dzięki temu mogłem (a nawet musiałem) skreślić powyższe zdanie. Wystarczy tylko wstawić dwa znaczniki link do sekcji head swojej strony. W przypadku serwera openid.pl i mojego identyfikatora OpenID owe dwie liniki wyglądają tak:

<link href="http://openid.pl/server" rel="openid.server" />
<link href="http://goto.openid.pl/" rel="openid.delegate" />

Et Voilà! ;)

Usługa na razie dostępna jest tylko w testowym Bloggerze in Draft, ale nie przeszkadza to w zaimplementowaniu tego sposobu na każdym blogu na tej platformie – wystarczy zalogować się na Bloggera pod adresem draft.blogger.com.

Jeśli piszesz bloga na Bloggerze, koniecznie udostępnij komentującym możliwość zalogowania się za pomocą OpenID.

5 myśli na temat “Blogger korzysta z OpenID”

 1. Zamiast ręcznie wstawiać dwie linijki do head polecam sprawdzić wtyczkę OpenID Delegation dla WordPress. Działa wyśmienicie.

  Jakiej wtyczki używasz w Swoim WP do obsługi OpenID?

 2. Prz dodawaniu komentarza z wykorzystaniem OpenID nie przeładowała się strona. Dostałem tylko pustą stronę, a po odświeżeniu wyskoczył komunikat

  Błąd: wpisz proszę treść komentarza.

 3. Znalazłem tylko wtyczkę OpenID Delegate, to o tą chodzi?
  Sprawdzę, ale sposób z wpisem działa wszędzie, nie tylko na blogach z WP.

  Tu uruchomiłem wtyczkę WP-OpenID 2.0, ale właśnie działa nie do końca sprawnie, niby mimo tego błędu komentarz dodaje, ale jednak źle to wygląda, nie wiem co jest tego przyczyną.

Dodaj komentarz