Ilu czytelników ma Twój blog?

Niedawno Daren Rowse z ProBlogger zapytał swoich czytelników o liczbę odwiedzin na ich blogach, a dziś opublikował wyniki tej ankiety. Bardzo ciekawe wyniki muszę przyznać, bo okazuje się, że aż 35% z ponad 2144 osób, które wzięły udział w ankiecie, odnotowuje na swych blogach mniej niż 100 odwiedzin dziennie, a tylko niecałe 27% blogów odwiedza dziennie ponad tysiąc osób. Do odwiedzin przekraczających próg 10 tysięcy dziennie przyznało się 7% blogerów.

Potwierdza to wnioski z niedawnego badania bloxowej blogosfery przeprowadzonego przez Gemiusa i Agorę, że nieliczne blogi w sieci są bardzo widoczne zaś zdecydowana większość jest słabo widoczna, i zgodne jest z zasadą Pareto. Okazuje sie że nie tylko w Polsce tak mamy, cały świat ma swoje gwiazdy i całą resztę – do tego zresztą wcale nie trzeba specjalnych badań, wystarczy intuicja i zdrowy rozsądek ;)

Przy okazji przyznam się, że mój istniejący od niecałych 3 miesięcy blog, prowadzony przez zielonego autora osiągał w ostatnim miesiącu od 30 do 80 unikalnych wizyt dziennie, czyli tyle co nic. Muszę się przyznać też, że w statystyki zaglądam codziennie i bardzo emocjonuję się obserwując wzrosty i spadki zainteresowania blogiem. To chyba przypadłość wszystkich newbies, potem to zapewne przechodzi ;) Podoba mi się też jak rośnie liczba subskrybentów kanału RSS, chociaż ostatnio licznik FeedBurnera trochę szaleje, skacząc w górę i w dół, ma to jakiś związek z Blogfrogiem, który trochę miesza w RSSowych statystykach.

Jak poprawić oglądalność swojego bloga? Jak przyciągnąć do niego (i co trudniejsze – utrzymać) jak największą liczbę czytelników?

Ba, to właśnie na ten temat rozpisują się wielkie i małe blogi na całym świecie, cały interes pod nazwą making money online, który w angielskojęzycznej blogosferze ma się bardzo dobrze i ciągle rośnie, polega właśnie m.in. na zwiększaniu liczby odwiedzin i czytelników. To cały przemysł, nie ma jednego uniwersalnego przepisu na sukces. Taka mała podpowiedź: w komentarzach do przywołanego na wstępie postu na Problogger.net wyczytałem, że wystarczy napisać coś na temat iPhone, a oglądalność natychmiast dramatycznie rośnie ;) Będę musiał chyba przeprowadzić jakiś eksperyment z iPhone, choć ten temat jednak nie do końca pasuje do tego, o czym zazwyczaj piszę na zielonym blogu, a i samego iPhone też na oczy nie widziałem i pewnie prędko nie zobaczę ;)

Generalnie mówi się, że content is king, czyli najważniejsza jest treść. To jest to co sprawia, że Twój (i mój) blog ma wiernych czytelników, których liczba rośnie z każdym dniem. Niektórzy dodają, że SEO is queen – tu przewagę zapewnia WordPress, który z natury jest bardzo SEO-friendly, a z kolei linki z wartościowych blogów na pewno nie tylko nie zaszkodzą a dają podwójną korzyść: kierują czytelników na naszego bloga, a jednocześnie windują go w rankingach przeglądarek.

A ilu czytelników ma Twój blog?

13 myśli na temat “Ilu czytelników ma Twój blog?”

 1. Ostatnio około 90-100 subskrybentów RSSa i około 100 gości według Analytics, z czego połowa nowych.

  Aha, 1/4 moich czytelników w ogóle nie ma bloga. To ciekawe, bo o zarabianiu na blogach piszę. Widocznie moje teksty są bardziej uniwersalne. ;)

 2. Nie będę ukrywać, że mój blog jest mało popularny – licznik unikatowych odwiedzin dziennie to dwucyfrowa liczba zależna od daty ostatniego wpisu. Nie piszę za często dlatego rozumiem czemu tak nicki wynik.

  Poza tym zarówno twój jak i mój blog jest bardzo młody dlatego wartość SEO jest niska bądź zerowa. Pozycja w Google wzrośnie to i czytelników przybędzie. ;)

  PS. O iFonie nie napiszę nic bo czuję przesyt informacji na jego temat. Większa jest cała ta otoczka wokół niego niż „fajność” telefonu..

 3. Ja mam blog offtopiczny i jest mi z tym dobrze :D Średnio wizyt na blogu mam 20-40 dziennie. Myślę że jest to dobry wynik jak na blog o niescentralizowanej tematyce. W rss mam 41 czytelników (min.) Maksymalna ilość odwiedzin na bloga wynosiła natomiast 134 wizyty (w jednym dniu).

 4. U mnie blog Niszowo-głównokanałowy, na razie nie mogę się zdacydować, lub, jak kto woli, łapię dwie sroki za ogon, ale i tak ok 200-300 odwiedzin dziennie. Czytających ok. 200, największe oblężenie to było 5000 pewnego pięknego dnia.

  O iPhone też nie napiszę :), temat jakoś nie pasuję.

  PS. To w blogfrogu tło można zmieniać?

 5. eee tam, ifon pasuje do każdego tematu ;)
  Zarabianie na blogach? o ty, jak to dzięki iPhone można zarobić jeszcze więcej blogując mobilnie.
  Dla bloga Łukasza o metodzie Callana też jest świetny temat, podobnie jak rozebrałeś na części RSS, można o słownikach, które da się zainstalować na ifonie, itp.itd.

  Żarty, poważnie mówiąc to w Polsce nie ma chyba takiego iPhonowego szaleństwa, więc pewnie nie przyniosło by to aż tak dużego wzrostu popularności bloga, ale czasem warto spróbować przemycić coś mniej pasującego do tematu, nawet w blogu niszowym, oczywiście trzeba to zręcznie powiązać z głównym tematem.

  ps. tła to blogfrogowych wklejek zmieniać jeszcze nie można, ale już występuje w dwóch tonacjach, jasnej i ciemnej.
  ps2. zauważyłem że blogfrog kieruje do mnie ostatno ok. 1/5 wszystkich czytelników.

 6. Nie wiem jak wygląda profesjonalne podejście do tego zagadnienia ;)
  IMHO użytkownicy na stronie to jedno, czytacze RSS drugie, choć zapewne mają dużą cześć wspólną, ale to inny kanał dystrybucji, więc ja bym dodał.

Dodaj komentarz