Bądź mobilny – bloguj z iPhone

WordPress w podróży

iPhoneJeśli przez dłuższy czas nie masz dostępu do komputera, a nie chcesz stracić łączności ze swoim blogiem, jego czytelnikami i ich komentarzami, z pomocą przyjdzie Ci iPhone / Mobile Admin – wtyczka do WordPresa, odchudzająca interfejs administratora i sprawiająca że jest bardziej przyjazny dla urządzeń mobilnych. Plugin został opracowany głównie z myślą o przeglądarce Safari zainstalowanej w iPhone i iPod touch. Jeśli nie masz (jeszcze ;) ifona, również nie stoisz na straconej pozycji – wtyczka bez problemów działa z większością przeglądarek internetowych, także na zwykłych telefonach komórkowych, pod warunkiem, że są w nią wyposażone.

Wtyczka umożliwia wykonanie podstawowych działań administracyjnych na blogu napędzanym silnikiem WordPress:

 • udostępnia stronę „Nowości” (dashboard) zawierającą linki przychodzące, ostatnie komentarze, wpisy i podstawowe statystyki – identycznie jak w normalnym interfejsie administratora,
 • pozwala na pisanie i edycję postów, oraz moderowanie komentarzy,
 • wspiera tagi w najnowszej wersji 2.3 WordPressa,
 • zarządzanie stronami wpisów oraz profilem administratora,
 • współpracuje z wtyczkami, które wspomagają pisanie postów i umieszczają dodatkowe pola na stronie edycji.

Podczas pracy, mimo odchudzenia interfejsu, przesyłana jest jednak spora ilość danych, więc warto by urządzenie umożliwiało połączenie z internetem za pomocą Wi-Fi, choć możliwa jest też całkiem wygodna praca przy wykorzystaniu GPRS, nie mówiąc już o EDGE czy UMTS.

Na stronie autorów zamieszczono sporo zrzutów ekranów wtyczki w działaniu. Wyglądają bardzo ładnie, niestety, nie miałem okazji sprawdzić jak sprawuje się z ifonem. Przetestowałem wtyczkę na telefonie, a właściwie smartfonie HTC S710 z Windows Mobile 6, na domowym routerze z Wi-Fi oraz z EDGE w sieci era. Z wbudowanym IE działa znakomicie (wyświetla się, podobnie jak w dużej wersji, logo Browse Happy ;), choć ekrany nie są już tak ładne jak te na zrzutach z iPhone. Niestety Opera Mini 4 beta w niektórych miejscach wiesza całkiem telefon. Niemniej wtyczka jest bardzo funkcjonalna i niniejszym Mobile Admin dołączył do podstawowego zestawu moich WordPressowych wtyczek.

Inną wtyczką o podobnej funkcjonalności (lub wręcz tej samej, nie sprawdzałem jej w działaniu) do administrowania blogiem jest WPhone.

Odliczanie

Kolejna wtyczka nie ma nic wspólnego z zarządzaniem blogiem, ani z mobilnym blogowaniem, ale gdy znalazłem ją poszukując materiału do wpisu na temat iPhone (to w związku z komentarzami do poprzedniego wpisu, jakoby nie na każdym blogu dało się napisać o iPhone), nie mogłem sie oprzeć, aby jej Wam nie przedstawić.

Apple iPhone Countdown WordPress Plugin, bo tak brzmi pełna nazwa tej wtyczki, nie robi nic, poza odliczaniem. Oryginalnie odliczała czas do premiery Apple iPhone, ale jest pod względem konfigurowalna i można odliczać zarówno w przód, do konkretnej daty, jak i liczyć dni i sekundy, które już upłynęły. Główną zaletą wtyczki jest jej wygląd ;) Poza datą, można ustawić jeszcze tylko kolor czcionki i tła na jakim dokonuje się odliczanie. Wtyczkę można pobrać ze strony autora, jak również z katalogu wtyczek WordPress.

Poniżej wtyczka w działaniu, licząca upływ czasu od opublikowania pierwszego wpisu na zielonym blogu.Zgodnie z sugestią komentujących (o czym pisałem w poprzednim poście), po opublikowaniu wpisu na temat iPhone, dramatycznie powinna wzrosnąć oglądalność bloga (co najmniej kilkukrotnie). Zdaję sobie sprawę, że iPhone znacznie mniejsze emocje budzi w naszym kraju, niż np. w Stanach, czy Europie Zachodniej, ale nie omieszkam poinformować o wynikach eksperymentu.

No, i mam nadzieję, że przekonałem wątpiących, że iPhone pasuje do tematu każdego bloga, nawet najbardziej niszowego ;)

9 myśli na temat “Bądź mobilny – bloguj z iPhone”

 1. Się na razie nie ma czym chwalić, przereklamowany ten ifon. Zarówno jako telefon (za 30% ceny może bym kupił), jak i jako wabik na blogaski ;) Jeszcze nikt z wyszukiwarki na niego nie wszedł. Może później, nie tracę nadziei ;)

  SE to dobre telefony, miałem K750 i bardzo byłem zadowolony

 2. Hi Stephane, thanks for invitation.
  As you aptly remarked I’m using Windows Mobile device, with Opera Mobile and Opera Mini (Java) instaled.
  But as for now I haven’t tested your plugin, just mention it as sth. similar to Mobile Admin.
  Now (thanks to you ;) I will try WPhone Admin and when have some comments, I’ll be sure to let you know.

 3. Dla wordpressa istnieje wtyczka MOWSER dzięki której serwis automatycznie rozpoznaje przeglądarkę mobilną i renderuje dla niej stronę za pośrednictwem mowser.com Można wtedy przeczytać odchudzoną mobilną wersję strony…

 4. No tak, ale mowser umozliwia przeglądanie bloga na urządzeniach małoekranowych. A mi tu chodziło bardziej o wtyczki umożliwiające administrcję blogiem i dodawanie wpisów.

  Teraz zresztą jest już aplikacja WP dla iPhone, więc akurat w tym przypadku wtyczki tracą sens, ale na Windows Mobile ja nadal używam WPhone

Dodaj komentarz