Uważaj, o czym piszesz na blogu

Każdy autor lub twórca bloga (czy ogólnie mówiąc strony internetowej) chciałby by jego dzieło było znane i odwiedzane. Pomijam tu nieoczywiste przypadki pisania dla samego pisania, bo skoro coś udostępniamy publicznie to choćby podświadomie liczymy na sukces.

Problem odwiedzin na blogu (pozostańmy przy tym konkretnym, najbardziej nas interesującym przypadku) nierozerwalnie łączy się z wyszukiwaniem informacji w internecie – niezależnie od wartości merytorycznej bloga, jego przeznaczenia czy zawartych w nim informacji znacząca liczba odwiedzin generowana jest przez wyszukiwarki. Dla blogów osobistych, na które większość napędzają linki z blogrolli znajomych, liczba wejść z wyszukiwarki będzie zapewne znacznie mniejsza niż blogów tematycznych, np. technicznych, związanych z konkretnym produktem, czy chocby traktujących o zarabianiu w sieci (dla których znalezienie się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania jest wręcz koniecznością), lecz w każdym przypadku jest to na pewno liczba znacząca.

Nie wnikając w szczegóły techniczne (bo nie o tym traktuje ten wpis) umiejętność zdobycia jak największego ruchu z wyszukiwarek, czyli SEO, czyli optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek ;) to w głównej mierze dobór właściwych słów kluczowych, dla których nasz blog zostanie znaleziony i wyświetlony jak najwyżej w wynikach.

Nie mniej ważne od właściwego doboru słów kluczowych, dla których chcemy dać się znaleźć wyszukiwarce (powiedzmy otwarcie w Google, choć również w każdej innej), jest unikanie pewnych słów czy fraz, z którymi nie chcielibyśmy być kojarzeni. Nie każdy chciałby żeby jego blog wyskakiwał na pierwszej stronie wśród wyników poszukiwania gorących nastolatek czy Dody nago – choć z kolei dla wielu byłby to niemały sukces ;). Unikanie niewłaściwych słów kluczowych jest też istotne jeśli na blogu są reklamy kontekstowe (choć można zablokować wyświetlanie niechcianej reklamy, ale to wymaga sprawdzenia jakie reklamy wyświetlają się na naszym blogu, co może potrwać dłużej niż chwilkę), lub reklamy skierowane, których reklamodawcy mogą nie życzyć sobie wyświetlania na stronach kojarzonych z określonymi słowami.

spamWczoraj „chwaliłem się” pierwszym napisanym na zielonym blogu (i złapanym przez Akismet) spamerskim komentarzem. Przy okazji napisałem też, co ów spamujący bot miał do zaoferowania – oczywiście bez kierowania w konkretne miejsce, za to z odnośnikiem do Wikipedii. Dla zainteresowanych zamieszczam obok zrzut ekranu z zatrzymanym komentarzem. Po krótkim czasie zauważyłem, że przestały wyświetlać się reklamy kierowane, które zazwyczaj pokazują się między treścią posta a komentarzami. Nie żebym zarabiał na tych reklamach, przeciwnie, wszystkie reklamy na tym blogu przyniosły mi do tej pory raptem kilkadziesiąt centów ;) już wcześniej pisałem, że blog jest zielony (jego twórca też) i nie jest jego zadaniem przynoszenie dochodu (przynajmniej na razie ;) To blog eksperymentalny, a poza tym zbyt mało odwiedzany, by miał służyć do zarabiania.

Niemniej reklamy zniknęły. Po krótkim zastanowieniu doszedłem do wniosku, że to wina tego konkretnego słowa. Przy okazji zastanowiłem się nad tym wszystkim co napisałem powyżej i stwierdziłem, że jednak nie chcę być kojarzony z nie do końca legalną (a na pewno daleką od moralnej) działalnością, dlatego zdecydowałem się na usunięcie go z wpisu, z odpowiednim wyjaśnieniem. Reklamy wróciły prawie natychmiast – w sumie nie jestem na 100% pewien czy to właśnie ten wyraz spowodował ich zniknięcie, ale to byłby zbyt duży zbieg okoliczności.

Uważajcie więc na to co piszecie na blogu, szczególnie jeśli chcecie zachować kontrolę nad tym jak jesteście postrzegani w sieci. Nieodpowiednie użycie jednego słowa może spowodować bardzo różne reakcje. Przede wszystkim różnych automatów, bo dla świadomego czytelnika sens użycia tego słowa w blogu był oczywisty.

4 myśli na temat “Uważaj, o czym piszesz na blogu”

  1. No tak, masz rację ale w wyszukiwarce raczej się nie znajdziemy na wysokich pozycja na tego typu słowa kluczowe bez linków. Co nie zmienia faktu, że lepiej unikać pewnych słów.

Dodaj komentarz