Zanim zaczniesz: o czym pisać na blogu?

Jak wybrać dobry temat na bloga?

Jeszcze zanim powstanie Twój blog, zastanów się na jaki temat chcesz pisać. Oczywiście, możesz najpierw założyć bloga, a dopiero później wymyślić sobie właściwy temat do pisania, ale o ile Twój blog ma być czymś więcej niż spontanicznym opisem Twoich przeżyć i wrażeń, to nie jest to dobry pomysł. Uwierz, mimo iż jestem początkującym blogerem (a może właśnie dlatego), to kilkakrotnie już powoływałem do istnienia blogi, które niedługo potem kończyły swój krótki żywot, właśnie z braku właściwego pomysłu. Po prostu znudziły mi się, zanim na dobre zdążyłem się rozkręcić.

Oczywiście w Twoim przypadku może być inaczej, ale jeśli blog ma osiągnąć sukces i przyciągnąć szerszą publiczność, to musi być wypełniony treścią, która zainteresuje nie tylko Twoich znajomych i przyjaciół. A po utworzeniu bloga trzeba tworzyć, tworzyć, tworzyć, a nie zastanawiać się dopiero na jaki temat pisać. No chyba że jesteś omnibusem i tworzenie sensownych treści na dowolny temat, dłuższych niż dwie linijki tekstu kilka razy w tygodniu nie sprawi Ci najmniejszego problemu.

Jak dobrze znasz temat, na który chcesz pisać?

Jako się rzekło: blogować każdy może. A skoro tak, to i wybór tematu jest całkowicie dowolny. Możesz pisać o czym tylko chcesz. Najlepszym wyborem będzie coś na czym się dobrze znasz, czym zajmujesz się na co dzień, Twoje hobby, praca, itp. Wiadomo, że na bliski temat można rozmawiać godzinami, a więc można również tworzyć sążniste artykuły na blogu. Pisanie o czymś czym co Cię nie interesuje, nie ma specjalnie dużo sensu.

Blog, która ma przyciągnąć i co najważniejsze utrzymać wiernych czytelników, nie powinien skupiać się na zbyt wielu tematach. To oczywiste, że wielotematyczność pozwala początkowo zainteresować szersze audytorium, ale większość z nich już nie wróci, nie mogąc doczekać się kontynuacji tematu. Dlatego lepiej jest pisać na jeden, konkretny temat i przez to mocniej związać ze swoim blogiem zainteresowanych czytelników.

Czy to popularny temat?

Oczywiście warto pisać na temat, na który masz dużo do powiedzenia, ale żeby to miało sens, muszą znaleźć się czytelnicy, również zainteresowani tematem o którym piszesz na swoim blogu, którzy będą chcieli czytać i często do niego zaglądać. Jeśli temat będzie mało popularny, to zbudowanie wokół niego większej społeczności zawsze będzie zadaniem ponad siły.

Jak duża jest konkurencja?

Mierząc się z popularnym tematem nie można zapominać, że im bardziej temat jest znany, tym więcej może być chętnych do wzięcia go na swój warsztat. Istnieje możliwość, że temat, który wydał Ci się odpowiedni, znany i wystarczająco popularny, znajdzie również uznanie w oczach innych blogerów. W internecie jest coraz więcej informacji, na coraz więcej tematów, staje się, albo nawet już stał się śmietnikiem i może się wydawać, że nie ma już tematów które można opisywać na blogu.W niektórych przypadkach to może być prawda, ale przecież nie musisz koniecznie wybierać najpopularniejszego tematu, wybór bardziej niszowego może przynieść więcej satysfakcji i uznania.

Jak długo jesteś w stanie pisać na ten temat?

Innymi słowy, czy znasz go wystarczająco by nie okazało się, że po miesiącu nie ma już o czym pisać. Albo czy masz dostęp do źródeł informacji, które szybko przyniosą nowe dane i inspiracje związane z wybranym przez Ciebie tematem. To mogą być gazety codzienne, magazyny, a również, a może nawet przede wszystkim źródła internetowe- takie jak wydania online Twoich ulubionych gazet, Google News, Dziennik Internautów, czy Wikipedia albo źródła obcojęzyczne, których jest znacznie więcej i zawierają więcej treści (ale wymagają znajomości języka obcego – co nie musi być przeszkodą, wręcz może rozwijać umiejętności językowe).

Znajdź swoją lukę rynkową

Teraz czas na wybór tematu. Prawdopodobnie nie uda się w maksymalnym stopniu spełnić wszystkich opisanych wyżej kwestii (jeśli tak, to jesteś szczęściarzem). Najlepiej byłoby pisać na fascynujący temat, który znasz od podszewki, temat bardzo interesujący dla wszystkich i jednocześnie taki, na który prawie nikt by nie pisał. Skoro to prawie niemożliwe, to wybierz temat tak, by znać jego (i Twoje) słabe strony i wiedzieć jak temu zaradzić.

Być może ten blog Ci w tym pomoże.

7 myśli na temat “Zanim zaczniesz: o czym pisać na blogu?”

  1. Masz dobrą rękę do pisania. Nie \lejesz wody\ i trzymasz temat, dzięki czemu można się skupić na czytaniu tekstu. Szukałam artykułów w Google na temat blogowania, ponieważ mam na swoim koncie wiele upadłych blogów i chciałabym chodź raz mieć bloga dłuższy czas. Może mi się uda? Dzięki za rady :) (chociaż wiem, że były skierowane do ogółu, a nie do akurat mojej osoby:D)

  2. Zgadzam się z kolegą wyżej :) Przyjemny artykuł, czyta się „sprawnie”. Na temat. Co do pisania blogów, wydaję mi się, że oprócz chęci, by zachęcić większą ilość osób, trzeba mieć do pisania talent. Życzę powodzenia w blogowaniu.

  3. Bardzo mi pomogłeś. Mam na swoim koncie już wiele usuniętych blogów, nudnych. Po chwili mi się nudziły. Postanowiłam że stworze swój świat.
    Wspaniały, w którym mogę się wykazać :)
    Dzięki !

Dodaj komentarz