Gdzie pisać bloga

Istnieje wiele rozwiązań, gotowych platform blogowych i wybór jednej z nich może naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Nie chcę tu sugerować konkretnego wyboru, choć na końcu przedstawię moje propozycje, gdyż wybór zależy od wielu czynników, które chcę tu pokrótce opisać.

Przed wyborem swojej platformy do pisania bloga, warto chwilę się zastanowić. Jest to ważna decyzja i nie warto podejmować jej zbyt pochopnie. Oczywiście zawsze można zmienić już raz wybraną platformę na inną, ale zawsze będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami (niekoniecznie w wymiarze ściśle finansowym), a na pewno będzie to wymagało dodatkowej pracy lub przynajmniej oczekiwania na uaktualnienie danych w wyszukiwarkach internetowych w przypadku zmiany domeny naszego bloga.
różne platformy blogowe
Wybór zależy od kilku (przynajmniej kilku, zapewne jest ich więcej, ja wymienie kilka najważniejszych wg mnie) czynników:

 1. Czy ma to być blog zupełnie prywatny, opisujący tylko jakiś wycinek naszego życia, czy też bardziej profesjonalny, nastawiony na szersze grono czytelników? – tu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii: jak duży ruch będzie generował nasz blog, jakie dodatkowe opcje (np. statystyki odwiedzin) będą nam potrzebne, itp.
 2. Czy mamy zamiar (od razu lub w przyszłości) spróbować zarobić na swoim blogu i umieścić na nim reklamy? – niektóre serwisy blogowe mogą wyświetlać własne reklamy, lub zakazywać umieszczania reklam.
 3. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani technicznie (język HTML, style, itp)? – niektóre platformy wymagają pewnej wiedzy, inne są łatwe do uruchomienia nawet dla laików komputerowych.
 4. Jakimi funduszami dysponujemy i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na uruchomienie i utrzymanie bloga? – są opcje zupełnie bezpłatne, są też inne wymagające zainwestowania różnych kwot.
 5. Warto też dowiedzieć się, gdzie blogują inni – można spytać przyjaciół, znajomych, dzielących wspólne zainteresowania, gdzie prowadzą swojego bloga – na starcie pomoc kogoś znającego już to narzędzie może być nieoceniona w przypadku gdy nie mamy żadnego doświadczenia.
  Tu aż prosi się o zorganizowanie ankiety na temat miejsca pisania bloga przez czytelników, ale obawiam się, że mój blog ma jeszcze zbyt mały zasięg, więc wyniki nie byłyby miarodajne. Może np. Polski blogger (jeśli Fanatyk to przeczyta) podjąłby się tego zadania? Zapraszam ;)

Update: zdecydowałem się jednak sam na przeprowadzenie ankiety. Zapraszam do wzięcia udziału.

Niezależna czy gotowa platforma

Podstawową decyzją jest wybór pomiędzy prowadzeniem bloga na platformie niezależnej (czyli z własnym hostingiem na własnym serwerze i we własnej domenie) a blogiem udostępnianym przez liczne serwisy i platformy blogowe. Obie opcje, mają zarówno wady jak i zalety, przyjrzyjmy się im więc:

Gotowa platforma blogowa

Udostępniana przez wiele serwisów i portali gotowa platforma blogowa jest zapewne miejscem gdzie większość zaczyna swoją przygodę z blogowaniem. A głównym tego powodem jest względna łatwość jej używania oraz brak kosztów (lub minimalne) . Najbardziej popularne (w Polsce) to:

 • Blox – blogi portalu Gazeta.pl
 • blog.pl i blog.onet – nie jest to jedna platforma, blog.pl to pierwszy w Polsce system blogów, obecnie jego właścicielem jest Onet, nie wiadomo czy planuje połączenie.
 • Jogger – system oparty o protokół Jabber
 • Blogger – blogi udostępniane przez Google
 • WordPress.com – gotowa platforma, udostępniająca blogi w systemie WordPress

wszystkie powyższe dostępne są w języku polskim (wordpress.com nie w całości) i w większości bezpłatnie (jedynie blog.pl i Jogger wymagają jednorazowej, niewielkiej opłaty – odpowiednio SMS za 10,98 i 3,66 zł brutto). Polskojęzycznych serwisów blogowych jest znacznie więcej (np. Salon24 – gromadzący głównie blogi polityczne i społeczne, prowadzone m.in. przez znanych dziennikarzy i publicystów, moBlog – fotoblog udostępniany przez Nokię serwis blogowy umożliwiający blogowanie MMSem, czy choćby microsoftowy Live Spaces), ale są one znacznie mniej popularne. Sporo na temat różnych (niektórych bardzo egzotycznych) gotowych systemów blogowych napisał na swoim blogu Luke Mica.

Przy okazji wymieniania gotowych systemów, koniecznie trzeba wspomnieć o platformie TypePad – bardzo popularnej na świecie, niestety ze względu na brak spolszczenia, a może przede wszystkim na cenę (zaczynającą się od prawie 5 dolarów miesięcznie) nie mającej powodzenia w naszej blogosferze.

Wady i zalety gotowej platformy

Wady:

 • mniejsze możliwości konfiguracji i zmiany wyglądu (są gotowe szablony, ale ich edycja jest albo utrudniona, albo dodatkowo płatna),
 • mniejsza kontrola nad blogiem, z możliwością usunięcia bloga przez operatora platformy włącznie,
 • pospolity, „nieprofesjonalnie” wyglądający adres URL (choć do Bloggera i WordPressa można przypisać własną domenę),
 • często brak możliwości wyświetlania reklam, lub reklamy właściciela platformy.

Zalety:

 • tanie lub wręcz bezpłatne uruchomienie i prowadzenie bloga,
 • relatywnie łatwa konfiguracja,
 • automatyczny upgrade oprogramowania i poprawki błędów,
 • szybsze indeksowanie w wyszukiwarkach,
 • łatwiejsza promocja bloga wśród społeczności tej samej platformy

Dla kogo gotowa platforma

Jeśli chcesz po prostu pisać bloga i nie zależy Ci na własnej domenie, nie jesteś bardzo mocno zainteresowany wprowadzaniem wielu poprawek i używania zawsze najnowszej wersji oprogramowania, to taka gotowa platforma blogowa jest właśnie dla Ciebie. Warto podkreślić, że sporo ciekawych blogów prowadzonych jest właśnie w ten sposób: kilka z pierwszej setki Technorati: Dilbert, Scobleizer, I can has cheezburger (lolcat), PostSecret, Seth Godin, a w Polsce Paweł Wimmer, Fraglesi, czy sporo blogów publicystów w Salonie24.

Moje typy dla zaczynających przygodę z blogowaniem to: WordPress.com, Blogger i Blox. Blox ma niezły katalog, dobre wsparcie i silną rodzimą społeczność – jeśli nie zależy Ci na własnej domenie i nie zamierzasz uruchamiać niezależnego bloga, to ten wybór jest chyba najlepszy. Równie dobry jest WordPress, tam polska community jest znacznie mniejsza, ale jest możliwość użycia własnej domeny i bardzo łatwo przenieść później swojego bloga na niezależną platformę – to samo dotyczy Bloggera, z tym, że Blogger nie ma katalogu blogów, co dla niektórych może być istotne.

Niezależny blog we własnej domenie

Wybór prowadzenia bloga na własnym serwerze (niekoniecznie od razu dedykowanym, może być wirtualny) właściwie ogranicza wybór platformy do systemu WordPress. Są jeszcze inne rozwiązania, ale w Polsce nie rozpowszechnione, znów ze względu na cenę i brak naszej wersji językowej. Oczywiście można rónież napisać oprogramowanie do prowadzenia bloga samemu, ale to już wyższa szkoła jazdy. WordPress jest najpopularniejszy, dzięki łatwości instalacji i konfiguracji, dostępności wielu tematów i wtyczek, oraz cenie: dostępny jest za darmo :) Mój blog również działa w oparciu o tę platformę.

Wady i zalety niezależnego hostingu

Wady:

 • koszt – zapłacić trzeba za domenę (opłata co roku) oraz za hosting. Co gorsza, jeśli blog osiągnie dużą popularność, być może trzeba będzie dopłacić do zwiększonego transferu (choć w tej dziedzinie jest już coraz lepiej i szczególnie zagraniczne firmy hostingowe nie są pod tym względem bardzo drogie – ze swej strony mogę polecić DreamHost – taniej niż Home.pl a dużo, dużo więcej),
 • trudniejsza instalacja, konfiguracja i ustawienia różnych opcji – oczywiście w zależności od zaawansowania technicznego użytkownika, dla mnie zielonego nie było to bardzo trudne, w sieci jest wiele informacji i poradników, również w języku polskim,
 • upgrade oprogramowania i poprawki – to trzeba zrobić samemu, co też może powodować obawy mniej zorientowanych technicznie użytkowników (tu ponownie mogę polecić DreamHost, który instalację i upgrade, nie tylko WordPressa ale i innego oprogramowania przeprowadza automatycznie),
 • możliwe problemy z hostingiem – oczywiście w zależności od wyboru firmy hostingowej, warto wybrać dobrego, renomowanego dostawcę i bezwzględnie zawsze robić kopie zapasowe.

Zalety:

 • pełna kontrola nad wyglądem bloga, możliwość dowolnej jego konfiguracji
 • własna domena – łatwiejszy do zapamiętania adres, bardziej profesjonalny wygląd,
 • olbrzymia ilość dodatkowych wtyczek do WordPressa, ułatwiających blogowanie, poprawiających wygląd czy wykonujących wiele pożytecznych czynności

Dla kogo niezależny hosting

Niezależna platforma jest idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą zachować pełną kontrolę nad swoim blogiem. Taki blog jest bardziej elastyczny, łatwiej go dopasować do własnych wymagań. Również do zastosowań komercyjnych, szczególnie dla blogów korporacyjnych, taki wybór wydaje się jedynym możliwym do zaakceptowania. Na blogu prowadzonym niezależnie łatwiej umieścić reklamy, dające dochód właścicielowi bloga, a nie platformy.

Właściwy wybór

Właściwy wybór na początku determinuje późniejsze bezproblemowe (lub przeciwnie) używanie. Jak widać do wyboru jest wiele opcji, bez trudu można znaleźć coś dla siebie, mam nadzieję że po przeczytaniu tego posta wybór będzie trochę łatwiejszy :) Wybór więc należy do Ciebie!

A gdzie aktualnie piszesz swojego bloga?

40 myśli na temat “Gdzie pisać bloga”

 1. Odpowiadając na Twoje pytanie: na WordPressie. Posiadam przekierowanie domeny na www- gigablogs.info jednak nie pozycjonuję na tą domenę ponieważ brak w niej metatagów, a 15 dolarów na razie wydawać nie zamierzam. Własna platforma blogowa jest dla mnie zła z jednego powodu – cena. osobiscie nie mam zadnego dobrego serwera, a wordpress.com gwarantuje mi go. :)

 2. IMO zupełnie niepotrzebnie straszysz kosztami – hosting bloga to są groszowe sprawy, domeny także. Oczywiście także radzę przejrzeć oferty zza Oceanu, jakość usług jest po prostu nieporównywalna.

  Całej reszcie serdecznie polecam Blogger.com

  Wordpres.com byłoby również ciekawą pozycją gdyby nie fakt, że słono sobie chłopaki liczą za możliwość dodania własnego arkusza CSS (!), no i nie da się żadnym sposobem ustawić przekierowania, własnych reklam, etc ;)

 3. Nie straszę, tylko po prostu informuję, że koszty są. A czy to grosze? Zależy z jakiej perspektywy patrzysz, domena .pl i hosting na przyzwoitym poziomie w Polsce to ponad 300 zł rocznie – i mało i dużo, biorąc pod uwagę, że na blogu w naszym języku bardzo trudno uzyskać choćby zwrot inwestycji. Domeny TLD i hosting gdzieś w Stanach to znacznie mniejsze pieniądze, przy często dużo lepszym poziomie obsługi, nie mówiąc już o warunkach, ale też te pieniądze trzeba wydać.

 4. Przy okazji – reklamy ze Smart Contextu zamiatają. Nie dość, że stawki są koszmarnie niskie (poniżej 5 groszy za kliknięcie), to właśnie na Twoim blogu do słowa „problemy” została podpięta reklama leku na porost włosów. Po prostu bomba. „Prawie jak Kontera”, chciałoby się napisać :)

 5. Cóż, ten blog z założenia jest eksperymentalny, nie musi od razu przynieść kokosów ;)
  Od czegoś trzeba zacząć, w języku ojczystym nie ma na razie zbyt wielu możliwości, a nuż ktoś ma właśnie problemy z włosami? :P

 6. Ja zdecydowałem się na WordPressa ,ze względu na duże możliwości konfiguracji. Na początek wybrałem darmowy hosting yoyo.pl ,ale chyba zmienię na coś bardziej stabilnego,bo od darmowego hostingu nie mogę wymagać zbyt wiele.

  Używałem do tej pory Live Spaces Microsoftu,ale ten serwis jest dla mnie zbyt ciężki.

 7. Tak, potencjał to On ma,ale to nie od serwisu zależy w jaki sposób będziemy pisać,czy to co piszemy chce ktoś czytać :)

  Narazie zastanawiam się o czym pisać,czy o życiu codziennym czy o czymś innym ;]

 8. Musze szczerze przyznać, iż blogger jest nieporównywalnie lepszy od onetu. Po pierwsze posty nie znikają w trakcie ich pisania, po drugie można mieć kompletną kontrolę nad komentującymi i przede wszystkim łatwosć obsługi. Pozdrawiam.

 9. Onet ma tylko jedną zaletę (choć czasem to może być wada) – łatwo zyskać wielu czytaczy, z tym że nie zawsze jest lojalna grupa. Pod każdym innym względem blogger (i nie tylko, blox np. też) jest do przodu. Cieszę się, że przekonałaś się o wyboru sensownej platformy :)

 10. Rzeczywiście z onetem jest tak,że duzo ludzi czyta blogi,ale racja- czasem jest to tylko jednorazowe. Co do samej treści bloga to jest zwolennikiem pisania nie o sobie,ale o różnych wydarzeniach. A bloga na stronie operatora komórkowego.

 11. Pingback: www.wpigulce.net
 12. Korzystam z cmsa sNews http://www.snewscms.com. WordPressa raz kiedyś zainstalowałem i jakoś mi nie leżał, ale to było już kupę czasu temu. Może teraz byłoby inaczej, ale sNews przypadł mi do gustu. Jest lekki, zajmuje tylko jeden plik (są też bardziej rozbudowane wersje stworzone przez użytkowników) i stosunkowo łatwo go podpiąć pod własny szablon graficzny.

 13. Każdy ma swoje upodobania i gusta, mniej standardowe rozwiązania mają tą przewagę, że … są mniej standardowe ;) Jeśłi lubisz grzebać w kodzie, takie rozwiązanie ma przewagę nad „banalnym” WordPressem ;)
  Generalnie polecając akurat WP mam na myśli własny serwer i możliwość dokonywania dowolnych zmian. A WP jest po prostu najpopularniejszy i chyba najłatwiejszy.

 14. @ Tomek: To prawda, każdy ma swoje upodobania. sNews myślę trudnością w instalacji jest podobny do WP. Pewnie jest mniej „banalny”, choć z kolei ma mniej dodatków do wyboru. Pod tym względem WP jest górą. Co do własnego serwera to według mnie konieczność. Więcej się trzeba natrudzić na początku, wolniej zdobywa gości, ale w dłuższej perspektywie nie ma to jak być na swoim :)

 15. Blogger jest wprost stworzony do zarabiana. Gotowe skrypty Google Adsense bardzo łatwo wkleić na bloga i można zacząć zarabiać systemem „płać za kliknięcie”[pay per click]. Po za tym Blogger ma ułatwione zadanie w kwestii pozycjonowanie w wyszukiwarce Google
  gdyż po prostu należy do Google.

 16. Ciężko sie połapać w tym wszystkim. Który z serwisów da mi możliwość wprowadzenia swojej grafiki tzn. mam kod php i chciałbym udekorować stronę po swojemu. Jeżeli wykupie sobie domene na nazwa.pl to czy będę mógł ustawić ją jaką tą do mojego bloga?????

  Mówiąc o zarabianiu na stronię macie na myśli tylko klikanie w reklamy? Reklamy narzuca serwis blogow?
  Czy serwis ma pełne prawo do tekstów zamieszczonych na moim blogu?
  Czy na blogu można zamieszczać filmy?

 17. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest założenie bloga na własnej domenie. Za regionalną zapłacimy nawet 4 zł, do tego niewielki serwer za 30 zł/rok i możemy się bawić, a później nawet stronkę sprzedać

 18. Ja też jestem za swoją własną domeną, na której stawiamy sobie darmowy szablon z WordPressa albo piszemy coś sami i nie martwimy się ograniczeniami narzucanymi przez platformy typu blogger.

 19. Ciekawy art, mimo iż chwilę czasu opłynęło od jego napisania, ciągle jest na czasie. Właśnie się zastanawiam nad platformą blogową i trochę mi pomógł.

 20. Zdecydowanie wordpress i własna domena, jeżeli chodzi o hosting można wybrać darmowy co prawda pojawiają się wtedy reklamy, ale jeżeli ma być to tylko blog prywatny jest to chyba najkorzystniejsze rozwiązanie.

 21. Justin Bieber podobno chodzi z Selenom Gomez ja wiem że to im się ni uda ale oni mają już dziecko te dziecko jest dla nich wszystkim i dbają o niego
  ale ja oni ze sobą zerwą to kto będzie miał to dziecko…

  Napewno to Selena będzie mała to dziecko bo będzie bardziej odpowiedzialna za to dziecko…

 22. niestety jak się chce mieć dużo fanów/czytelników to jeden kanał nie wystarczy… chociaż głównego bloga trzeba gdzieś mieć – ważne żeby we własnej domenie, reszta mało istotna….

Dodaj komentarz