Co to jest RSS

RSS keyOpis encyklopedyczny jest na Wikipedii, struktury i definicja RSS na BrowseHappy, natomiast ja chcę zwrócić uwagę na korzyści jakie daje korzystanie z subskrypcji kanałów dla czytelnika, a również autora bloga.

RSS to łatwy i efektywny sposób dostarczania informacji o zmianach w interesujących nas serwisach. Dotyczy nie tylko blogów (choć ten przypadek najbardziej nas w tej chwili interesuje), ale również stron wiadomości, czy informacji o nowych produktach. Nie trzeba już wchodzić na każdą stronę oddzielnie, by sprawdzić czy nie opublikowano na niej nowych informacji. Wszelkie nowości same do nas przyjdą.

Sam skrót RSS zawiera w sobie znacznie więcej treści niż tylko jego rozwinięcie Really Simple Syndication, choć jest właściwie już tylko jednym ze standardów publikacji często aktualizowanej treści, zwanej z angielska feed, czyli zasilaniem (karmieniem?). Wszystko to kryje się pod umownym w tej chwili hasłem RSS. RSS feed, albo web feed oznacza też kanał wiadomości, czyli po prostu aktualizowane informacje z jednej konkretnej strony WWW.

Jak z tego korzystać

Środkowa litera S w akronimie RSS oznacza simple i faktycznie korzystanie z RSS jest bardzo proste. Wystarczy zaprenumerować swój ulubiony kanał klikając w odpowiedni link, ikonkę lub button i już zaktualizowane wiadomości dostarczane są prosto do naszego czytnika RSS. Zbyt prosto? ;) OK, więc od początku:

Czytnik RSS
Jak sama nazwa wskazuje służy do czytania wiadomości RSS, kanałów RSS, feedów, czyli po prostu zaprenumerowanych przez nas uprzednio informacji. Czytniki, zwane też agregatorami, można z grubsza podzielić na dwie grupy: dedykowane aplikacje (w tym również wtyczki do przeglądarek i aktywne zakładki w przeglądarkach) i czytniki online – takie jak Bloglines, Netvibes, nowa strona startowa iGoogle czy Google Reader. Osobiście uważam, że czytniki online wygodniejsze od dedykowanych aplikacji, przede wszystkim dlatego iż umożliwiają dostęp do naszych ulubionych wiadomości z każdego komputera połączonego z internetem, a nie tylko tego, na którym została zainstalowana aplikacja.

Moim domyślnym czytnikiem jest Google Reader, choć korzystam również z Bloglines – to ma sens, feedy związane z pracą i blogowaniem (to się czasem, choć rzadko, ze sobą łączy) trzymam w GR, a na Bloglines przeglądam lżejsze, bardziej rozrywkowe informacje. Przy okazji polecam zwięzły opis korzystania z Google Readera.

John Chow world’s biggest RSS button

Kiedy już wybierzesz swój ulubiony czytnik RSS, możesz zacząć subskrybować (lepsze słowo: prenumerować) kolejne kanały RSS. To jest właśnie ta najprostsza pod słońcem czynność: wystarczy kliknąć w button lub ikonkę (czasem po prostu link oznaczony hasłem RSS) i już za chwilę kolejne aktualizacje wybranej strony będą trafiać do czytnika. RSS oznaczany jest zazwyczaj pomarańczową (to standard, choć mogą być też inne kolory) ikoną, taką jak w górnym prawym rogu mojego zielonego bloga.

Common Craft stworzyli interesujący film, wyjaśniający podstawy korzystania z RSS. Film z polskimi napisami, dzięki serwisowi dotSUB:

Nowe informacje prosto na Twój email
Niektóre strony (mój blog również) umożliwiają też otrzymywanie powiadomień na maila. Nie jest to zwykła lista subskrypcyjna, gdzie wysyłane są informacje o uaktualnieniach, ale pełny kanał RSS dostarczany prosto do Twojej skrzynki pocztowej. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz, lub nie możesz korzystać z czytnika RSS, zawsze możesz zaprenumerować kanał RSS zielonego bloggera mailem, jak zwykle w prawym górnym rogu strony.

Od tej pory nie przegapisz już żadnej ważnej, nowej wiadomości i zajmie Ci to mniej czasu niż przedtem. Polecam więc korzystanie z kanałów RSS i zaprenumerowanie również najnowszych wiadomości z mojego bloga. Oprócz pełnego kanału nowych wpisów, udostępniam również subskrypcję wszystkich komentarzy, lub tylko komentarzy do pojedynczego wpisu – oznaczone małą ikonką pod każdym postem.

6 myśli na temat “Co to jest RSS”

  1. Kanał RSS spełnia też jeszcze jedną ważną funkcję, z tego co czytałem to całe te tzw. pingowanie, które ma na celu przyspieszenie indeksacji miedzy innymi w google, opiera się też na rss. Niby wszystkie strony można pingować, ale te bez rss wcale się szybciej nie indeksują, co sam sprawdziłem, a taki wordpress to czasem nawet w kilka minut zaindeksuje nowy wpis.

  2. Chciałbym przy okazji tego wpisu zaproponować nową możliwość jaką daje „RSSFeeds” system dynamicznego menu opartego na kanałach RSS. Jeżeli ten blog ci sie podoba i chciałbyś wyświetlać na bieżącą nowe wpisy to teraz nic nie stoi na przeszkodzie. Szczegółowy opis można znaleść tutaj http://apex.dbe.pl lub odrazu wejść do systemu http://rssfeeds.dbe.pl

  3. podoba mi się Twoja strona-będę pamiętał o niej-proszę zapamiętaj mnie- ja dopiero zaczynam.pomóż mi jak możesz, ja naprawdę jestem zielony,taki jak Twój tytuł

Dodaj komentarz